Vodomilci nemusejí mít přitom obavy, protože podle výsledků pravidelného měření Krajské hygienické stanice v Liberci je na jablonecké přehradě voda vhodná ke koupání.

Podmínky ke koupání se přitom zhoršily například na Máchově jezeře, kde je v současné době voda nevhodná ke koupání pro vnímavé jedince a alergiky.

Molo za dva miliony bude

Na konci července, tedy až v polovině prázdnin, se má na jablonecké přehradě už konečně objevit avizované dřevěné molo na opalování o rozměrech 30 x 8 metrů.

"Byla to plánovaná investice pro letošní rok v rámci úprav v okolí přehrady. Mola měla být dvě," uvedl vedoucí oddělení komunikace jablonecké radnice Borek Tichý.

Jeden kus o rozloze 240 metrů čtverečních z teakového dřeva přitom přijde dva miliony korun. Mají sloužit veřejnosti pro zpestření pobytu u přehrady – v létě jako opalovací plochy a v zimě zatím pokusně pro přezouvání bruslařů.

Kdo však bude v jejich okolí udržovat zamrzlou plochu v zimě k bruslení radnice nesdělila. Nepředpokládá ale, že by město kluziště provozovalo.

Co se týká letního provozu, bude pro uživatele mola dané, že vstup je na vlastní nebezpečí.

"Celoroční využití umožňuje soustava plovoucích prvků a kloubový systém přístupových lávek napojených na schodiště, vedoucí z břehu," vysvětlil Tichý s tím, že umístění bylo navrženo „U Prutu“ a na konci první přehrady pod areálem Břízek.

Radnice začala šetřit

V průběhu příprav se město rozhodlo, že zakoupí jen jedno molo. Lidé jej najdou v místě druhé přehradní hráze, tedy pod Břízkami. "Jeho instalace se předpokládá do konce července," dodal Tichý.

Po roce provozu jeho využití vyhodnotí. Pak se město rozhodne, zda umístí i druhé molo.