V roce 2020 začala rekonstrukce stávající památkově chráněné budovy a výstavba moderní přístavby. Stavba za 50 milionů korun (s dotací více než 28 milionů z Evropského fondu pro regionální rozvoj) měla být kompletně hotova na začátku školního roku 2021/2022. Jenže zcela hotovo není dodnes. 

„Jsme školkou typu Montessori, takže pro děti se toho moc nezměnilo. Chodíme více ven, uvnitř jsme si zařídili místnost, kde může část dětí odpočívat,“ přiblížila ředitelka školky Vlasta Hillebrandová. 

Na problémy ohledně rekonstrukce upozornili Deník sami rodiče. „Myslím, že více času stráveného venku dětem neuškodí, ba naopak, ale stejně je zajímavé, jak rekonstrukci město koordinuje,“ popsal jeden z rodičů dítěte navštěvující MŠ Montessori. 

Obecní úřad Radčice sídlí v bývalé budově školy.
Radčice mají dětí jako smetí, ve vedlejší Vlastiboři je jich daleko méně

„Ono nejde tak o stavební práce, ty jsou v podstatě hotové, ale o vnitřní vybavení,“ popsal náměstek jabloneckého primátora pro rozvoj města Petr Roubíček. Magistrát na vnitřní vybavení vypsal výběrové řízení, dodavatel, který ho vyhrál, se ale dostal do neřešitelné situace vlivem skokového nárůstu vstupních prostředků. 

Magistrát proto oslovil druhého i třetího v pořadí. Všichni odmítli, protože vysoutěžené ceny po několika týdnech a měsících neodpovídaly realitě na trhu. „Žádali o navýšení sumy, což jsme ale nemohli udělat, museli jsme vypsat další výběrové řízení. Nyní už je vše na dobré cestě, počítám, že ještě do konce května by mělo být vše v pořádku,“ doplnil Roubíček. 

Stará budova v plánu nebyla

Zpoždění bylo způsobeno nejen covidem a zdražením materiálů, ale také rozšířením rekonstrukce na starou budovu, která v původním projektu řešena nebyla. „Nakonec jsme se rozhodli dát i staré budově nejen novou fasádu, ale i izolace a střechu. To byl zásah, který sice prodloužil čas stavby, ale do budoucna pro školku znamená komplexní řešení. I díky tomuto kroku se stavba logicky prodražila o jednotky milionů korun,“ poznamenal náměstek primátora pro školství David Mánek. 

Více o rekonstrukci a protahovaných dodávkách vybavení ví své personál školy. „Ještě nikdy jsem nezažila tak hektický školní rok. Tolik dopolední a večerů, kdy jsme připravovali jednu místnost za druhou. To jsme museli starým nábytkem zařízenou místnost vyklidit a připravit na instalaci nového vybavení a zároveň připravit další místnost, kde budou děti mít zázemí,“ popsala ředitelka. 

Když probíhaly stavební práce, měla školka od města propůjčené provizorní prostory v centru města. Ty se v dubnu letošního roku proměnily na adaptační skupiny pro školkové děti uprchlíků z Ukrajiny a jablonecké děti se přestěhovaly do nedokončené budovy. „Hektické to bylo i tím, že naše školka se stará i o chod adaptačních skupin, naše průvodkyně, jak se naše zaměstnankyně správně nazývají, slouží i tam,“ vysvětlila Hillebrandová.  

Majitelka firmy Stefany Štěpánka Kurfiřtová.
Šperky z naší dílny jsou jedinečné a skrývají příběhy, říká majitelka firmy

„Děti učíme, jak se které zvíře pojmenovává česky, to samé třeba s oblečením. Učíme je tak pomalu naši řeč,“ popsala průvodkyně jablonecké Montessori mateřské školy Kateřina Kadlecová. 

Vypjatou situaci pro personál školky vedení města vnímá. „Znám paní ředitelku dlouhá léta, je mi líto, čím si musela i s personálem tento rok projít. Provoz ve složitých podmínkách stavby zvládají velmi dobře a dokázali jej zajistit tak, aby nedošlo k ohrožení nejen dotace, ale i provozních prostředků,“ poděkoval Mánek. 

V rámci projektu Navýšení kapacity MŠ Montessori v Jablonci nad Nisou bude moci do zdejší školky chodit od příštího školního roku o 16 dětí více než dosud. Kromě větší kapacity školky vzniklo při ulici Zámecká osm parkovacích stání pro rodiče a jedno pro zásobování, všechna zastřešená terasou. Součástí je rovněž kryté místo pro nádoby na komunální odpad. Od parkoviště je školka snadno přístupná novým hlavním vstupem. U nového objektu je i bezbariérový přístup s rampou včetně jednoho parkovacího stání. 

Ve Věznici Rýnovice zprovoznili nové operační středisko.
Ve Věznici Rýnovice zprovoznili nové moderní operační středisko

Stavební úpravy v historické budově odstranily problémy s vlhkostí, opravená je kuchyň v suterénu, kde je také technické a provozní zázemí. Kompletně se změnilo 1. patro, kde jsou nyní sprchy pro imobilní osoby a propojením více místností vznikla velká třída. Ve druhém patře najde místo nová ředitelna a opět spojením dvou místností vznikla prostorná třída. 

Interiér školky navrhlo architektonické studio Mjölk. To ponechalo v přístavbě stěny a strop z monolitických desek ve vzhledu pohledového betonu, do kterých jsou vyřezané zajímavé detaily, jako je mapa světa nebo abeceda. Vše doplňuje dřevo. 

Velkou změnou prochází také školní zahrada. Na ni je možný vstup z budovy zadním vchodem, od kterého povede terénní schodiště do její horní části. „Zmizely dosavadní terasy, tvar svažitého terénu elegantně udržují opěrné zdi z hrubého kamene, cesty budou mlatové a celou budovu obkrouží okapové chodníky z kačírku,“ doplnil Petr Roubíček. Dominantou zahrady bude velký altán.