Návštěva spisovatele s Downovým syndromem souvisela s pátým světovým dnem Downova syndromu, který proběhl v neděli 21. března.

Jablonecká pomáhající organizace, Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením ČR - sekce Downův syndrom Jablonec n. N., letos na tento den vyhlásila Most pro světový den Downova syndromu.

„Jeho cílem bylo během nedělního dopoledne spojit všechny členy, přátele, sympatizanty a ostatní veřejnost (i odbornou) pocitem člověčenství,“ podotkla mluvčí jablonecké radnice Jana Fričová.

A kdo by k tomuto cíli byl vhodnější osobností než právě Jiří Šedý, autor příběhu Človíček z cyklu Dominičiny pohádky (2002, 2008). Ten se svou matkou Vlastou, která je i jeho manažerkou, kromě páteční prezentace vlastní literární i výtvarné tvorby se zúčastnil besedy v hotelu Zlatý lev, v neděli pak byl hlavní osobu Myšlenkového mostu.

„Po světě chodí mnoho človíčků. Každý je jiný, ale každý je krásný. Vesele se usmívá na svět a zpívá radostnou, člověčí písničku. Ručičky má proto, aby hladil, nožičky, aby mohl doběhnout do přírodního světa. Jeho očička vidí hodně zajímavých a krásných věcí. Ouška zase slyší veselý zpěv světa. Zvědavý nosánek očichá kdejakou vůni. A jeho pusinka říká jenom samé hezké věci a hodně často se na svět usmívá. Nikdy není sám. Má spoustu kamarádů, sluníčko a vítr, mraky a déšť, sníh a mráz, lesy a hory, zvířátka a lidi. A ty, Dominičko, máš mne. Trochu jiného človíčka, který, dokud bude dýchat, tu bude vypravovat přírodní pohádky,“ řekl a napsal Jiří Šedý.

Světový den Downova syndromu (21. 3.) byl vyhlášen na podnět organizací podporujících osoby s chromozomální odchylkou. Slaví se od roku 2006. Datum 21. 3. zdůrazňuje ztrojení na 21 chromozomů. (zdravý člověk má dva 21 chromozómy, postižení tímto syndromem tři).

Co je Downův syndrom:
Je geneticky podmíněné onemocnění zapříčiněné genomovou mutací. Jedná se o poměrně časté onemocnění, vyskytuje se u jednoho narozeného dítěte ze sedmi set. Jeho vznik ovlivňuje stáří matky - pokud je matka starší 45 let, činí pravděpodobnost jeho vzniku 1:40. Downův syndrom se projevuje mentální retardací, ( tělesnými malformacemi (menší hlava, mohutnější krk), anomáliemi obličeje (mongoloidní vzhled, obličej má ploché rysy, ve vnitřním koutku oka je výrazná kolmá kožní řasa, což způsobuje dojem šikmých očí, uši jsou menší, ústa pootevřená).