Deset až dvanáct policistů se staví do rojnice napříč silnicí. Proti nim jede motorkář, kterého se nepodařilo zastavit ostatními dostupnými způsoby. V ideálním případě před živým zátarasem zastavuje.

Tak vypadá krajní řešení zastavení nebezpečného piráta silnic. „Metodu jsme odkoukali v zahraničí. Jde o psychologický efekt,“ uvedl Pavel Langr, zástupce ředitele Okresního ředitelství Policie ČR v Jablonci pověřený vedením.

Podle dopravní psycholožky Jany Ambrožové je však tento způsob minimálně diskutabilní. „Motorkář si v tu chvíli zřejmě pomyslí, že takovým zátarasem projede, nebo že policisté uhnou. Podle mého mínění se jedná o nepříliš šťastný nápad, který může skončit i katastrofou“ upřesnila Jana Ambrožová.

Jablonečtí policisté zatím tuto metodu nepoužili. „Ale nacvičujeme ji. Motorkáři zastavují hlídkám, až na výjimky, spořádaně,“ upřesnil Jaromír Jeřábek, vedoucí jabloneckého dopravního inspektorátu. Akce by musela být doplněna hlídkou, která by zastavovala vozidla jedoucí v protisměru. Pokud by motocykl projel kordonem policistů, připraví hlídka na silnici pevné překážky.

Policisté se nechtějí příliš pouštět do nebezpečných závodů s majiteli motocyklů. „Jakmile jede motocykl rychlostí blížící se dvěma stům kilometrů v hodině, musíme jet stejně nebo ještě rychleji. V tom případě se stáváme nebezpečím pro ostatní účastníky provozu,“ vysvětlil Tomáš Svačina, vedoucí Skupiny dopravních nehod.

Naštěstí se motorkáři během uplynulých měsíců zklidnili. „Máme informace od hlídek i obyvatel, že v úseku Brod – Držkov jezdí motorkáři obezřetněji,“ doplnil Jeřábek. Výjimku, kdy motorkář přímo před hlídkou riskantně předjížděl v nepřehledných místech a hlídce ujížděl, má jablonecká policie zdokumentovánu na videozáznamu.

Policisté ihned za hříšníkem vyrazili a v silném autě dohonili. „Zastavil až po natlačení motocyklu vozem na kraj silnice,“ upřesnil Jaroslav Jeřábek, vedoucí dopravního inspektorátu. Mladík navíc jel na motocyklu, který neměl řádně evidován. Jablonecká policie se od tragických nehod motorkářů na úseku silnice I/10 mezi Železným Brodem a Držkovem na tuto část zaměřila.

Letos na místě proběhly již dvě velké akce za přispění rychlých vozů policejní Správy severočeského kraje v Ústí n. Labem. „Počet nehod motorkářů na Jablonecku vzrostl. Je to ale dáno hlavně zvýšeným počtem motocyklů,“ doplnil Jeřábek. V inkriminovaném úseku byla instalována i nová dopravní značení. „Opatření se vyplatila. Například v srpnu jsme nezaznamenali jedinou havárii motocyklisty,“ doplnil Jaroslav Jeřábek.

Pro prevenci nehod motorkářů připravila jablonecká policie spot, který je promítán například na čerpací stanici na okraji Železného Brodu ve směru problémového úseku vozovky. „Od motorkářů máme i zpětnou vazbu. Obracejí se na nás jejich kluby, abychom jim spot zaslali,“ uvedl Pavel Langr. Šot je podle policistů k vidění i na úřadech v Železném Brodě, Tanvaldu a Jablonci.

Zástupci Železného Brodu navíc slíbili zhotovení bilboardů upozorňujících na nebezpečné zatáčky, ve kterých jen letos zemřeli dva motorkáři. Připravili i projekt, jež počítá s uzavírkami jen pro jízdy motorkářů.