Milovníci lyžování zpozorněli. Až nezvykle chladná první polovina listopadu dává naději, že nadcházející zima pro ně bude laskavá.
Již na sklonku minulého týdne začali zasněžovat sjezdovky na Tanvaldském Špičáku i Bedřichově. Podle plánů by se mělo naplno lyžovat od začátku prosince. „Začátek prosince není nic neobvyklého. Třeba na Severáku se vracíme
k normálním letům, které tady byly ještě před nějakými čtyřmi roky. Mívali jsme i sezonu, kdy se na Severáku jezdilo od začátku listopadu,“ uvedl Pavel Bažant, jednatel firmy Ski Bižu, která provozuje střediska na Tanvaldském Špičáku, Severáku a v Bedřichově.
Pracovníci lyžařského areálu Tanvaldský Špičák v Albrechticích začali se zasněžováním a přípravou areálu na nadcházející zimní sezonu už v pátek nad ránem.
Ski Bižu letos investovala do svých areálů přes šest milionů korun. Peníze směřovaly do vylepšení zasněžování a terénních úprav na sjezdových tratích na Tanvaldském Špičáku, aby lyžování bylo příjemnější. „Část investic šla do zvýšení komfortu návštěvníků. Opravovali jsme parkoviště i nástupy a výstupy z vleků,“ uvedl marketingový vedoucí Ski Bižu Petr Bažant. Pokladny jsou navíc podle něj vybavené novými tiskárnami, které umí rychleji tisknout jízdenky.
V největším areálu Jizerských hor na Tanvaldském Špičáku stoupne základní celodenní jízdné o deset korun na 550 Kč, jinak se ceny nemění. Skipasy si mohou lyžaři koupit i přes internet, cena bude asi o deset procent nižší.
Novinkou je zavedení desetihodinového skipasu, u kterého se platnost odčítá v půlhodinových cyklech.
Ski Bižu očekává, že desetihodinový skipas využijí zejména rodiny a víkendoví návštěvníci, kteří chtějí lyžováním strávit denně jen několik hodin. Na Tanvaldském Špičáku bude stát v hlavní sezoně 1200 korun, pro srovnání dvoudenní celodenní skipas si lyžař pořídí za 1050 korun.
Ski Bižu chystá pro další roky ve svých areálech investice za desítky milionů korun. Na Tanvaldském Špičáku plánuje rozšíření modré a černé sjezdovky a vybudování další lanovky. Na Severáku se chce zaměřit na rozvoj části Loučky, kde chybí technické zasněžování. Po dlouhých letech by se také mohl vyřešit problém s pozemky v Bedřichově, které brání rozvoji tohoto areálu, jenž je závislý ve značné míře jen na přírodním sněhu.
Podle Pavla Bažanta jsou na dobré cestě jednání o převodu 8,5 hektaru státních pozemků. Navíc chce obec příští rok odkoupit ve skiareálu parcely, které patří soukromníkům. Bedřichov je s firmou na spolupráci domluvený. „Pokud se pozemky povede získat, pak můžeme začít řešit vlastní rozvoj areálu," dodal jednatel Ski Bižu.