Není výjimkou, že vietnamské, romské, srbské či polské děti navštěvují české mateřské školky. Z tohoto důvodu vznikl projekt Multikulturní výchova, který má jako hlavní úkol zachytit a nejlépe předejít prvotním projevům rasismu či xenofobním názorům u dětí, které na ně přenášejí především jejich rodiče.

Mezi další cíle patří lepší jednání pedagoga s rodičem dítěte, a to nejen jiné národnosti.

Do zmíněného projektu, který je plně hrazen z prostředků Evropských sociálních fondů a státního rozpočtu se přihlásilo čtyřicet tři pedagogů mateřských škol z Libereckého kraje. Dvacet učitelek je zapojeno pro oblast Jablonecko – Semilsko.

Jde o snahu pochopit druhé

„Na seminářích, které navštěvují každý měsíc, se dovídají, jak jednat s rodiči dětí jiných národností, proč je důležité poznávat jejich kultury a především zachytit první známky rasismu. Učí se pochopit a respektovat odlišný přístup rodičů dětí z menšinových skupin a odlišných sociokulturních vrstev,“ vysvětlil Jaroslav Randáček, manažer projektu Centra vzdělanosti Libereckého kraje zařazení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků.

Projekt odstartoval již v listopadu loňského roku a doba trvání je dvacet čtyři měsíců. Učitelky mateřských škol mají za sebou již čtyři semináře.

„Dovídáme se zde nové poznatky a zároveň se utvrzujeme, že v současném jednání si počínáme správně,“ uvedla vedoucí odloučeného pracoviště Slunečnice Mateřské školy Uhelná Taťána Chvalinová s tím, že pro někoho mohou být semináře návodem jak se má zachovat, kdyby k nějakému konfliktu došlo.

Semináře pomáhají v jednání s rodiči

Na seminářích se učitelé také dovídají, jak nejvhodněji jednat s rodiči. „V některých případech jednání s rodiči cizích národů není tak komplikované jako s rodiči českých dětí,“ zmínila Hana Hušková, vedoucí odloučeného pracoviště Jablůňka MŠ Uhelná.

Kromě správného vycházení s rodiči dětí v mateřských školkách, předcházení rasismu a odloučení se od kolektivu, mají děti příležitost naučit se a pochopit odlišnou kulturu a mentalitu jejich „jiných“ spolužáků. „Nejedná se jen o výukové semináře, ale i o další aktivity pro děti ze zúčastněných mateřských škol,“ zmínil Jaroslav Randáček.

Pro děti je již přichystaná akce Barevný den, dobrodružná hra napříč světadíly a na závěr projektu Velký karnevalový den pro děti a jejich učitele. „Jedná se o akce hromadné, kterých se zúčastní všech čtyřicet tři školek z Libereckého kraje,“ doplnil Randáček s tím, že Barevný den se uskuteční na Malé Skále v červnu tohoto roku.

Z projektu Multikulturní výchova v mateřských školách vznikne výukový materiál pro ostatní školky, které se projektu nezúčastnily.