Tři tisíce dvě stě kilometrů km od domova, ale jen dvanáct set od severního pólu. Tam se připravuje v těchto dnech Jana Henychová, česká musherka z Jizerských hor.

Loni jako první mezi cizinkami úspěšně dokončila norský závod psích spřežení Finnmarksløpet dlouhý přes tisíc kilometrů. V Norsku připravuje na další ročník nejseverněji položeného závodu psích spřežení na světě.

„Jana bydlí teď v malém domku na břehu Severního ledového oceánu a má na starosti pětatřicet psů, se kterými každý den vyjíždí do okolí na tréninky,“ uvedla Milena Jelínková, která zajišťuje Henychové spojení do Česka.

Do nejbližšího města dělí Janu Henychovou vzdálenost sto čtyřicet kilometrů. „Je to vlastně blízko. Tady se ty vzdálenosti tak neberou,“ vzkazuje musherka.

Do Norska letos jela jako člen Cross border teamu. Nejprve připravovala na závod v Čechách. V lednu se výprava přesunula na sever. „O víkendu se dokonce zúčastnila místního závodu se psy na dvě stě čtyřicet kilometrů,“ poznamenala Jelínková.

Mezitím přežili v malém domku v Bergeby sněhovou vichřici. Sníh během jediné noci zasypal vše, co stálo kolem, silný vítr někde nafoukal mohutné závěje, jinde vyfoukal místa na led. V Bergeby již skončila polární noc a slunce se pomalu ukazuje na obzoru.

Slunce zapadá „až“ ve tři hodiny odpoledne. „Ještě před pár týdny vůbec nevycházelo. Počasí je obdobné jako u nás, ale víc zima. Teď například teploměr ukazuje mínus osm stupňů, o víkendu bude kolem mínus dvaceti,“ píše z dalekého severu Henychová.

Cross border team tvoří Jana Henychová, Thomas Hoffmann a jejich pětatřicet psů. Oba už mají za sebou velké úspěchy v závodech psích spřežení.

„Minulý rok se však potkali proto, aby sestavili tým bez ohledu na hranice mezi státy a postavili se na start nejsevernějšího závodu na světě Finnmarksløpet v březnu letošního roku,“ vysvětlila Jelínková.

V anketě Deníků o Nejúspěšnějšího sportovce roku 2009 na Jablonecku získala musherka Jana Henychová z Horního Maxova za loňský závod ocenění Mimořádný sportovní výkon.

Finnmarksløpet 2010

Závod letos začíná v sobotu 13. března v norském městečku Alta. Trasa závodu vede přes severní část Norska, stovky kilometrů za polárním kruhem. Trať měří přes 1000 km a po cestě je několik kontrolních bodů, kterými musí psí spřežení povinně projet.

Závod se jede nonstop, ve dne v noci. Janě Henychové trval loni 8 dní a 16 hodin.

Počet přihlášených závodníků se každý den mění. V polovině února organizátoři evidovali 144 přihlášených týmů z celého světa. Nejvíce jich je tradičně ze Skandinávie (celkem 113).

Pouze 55 musherů a jejich psích spřežení si troufne na tisícikilometrovou trasu závodu, ostatní pojedou poloviční vzdálenost.