VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Musherka Henychová dosáhla cíle závodu

Norsko, Jizerské hory - Jana Henychová z Horního Maxova se svou smečkou huskies dosáhla cíle. 1060 kilometrů zvládla za 8 dní, 16 hodin a 8 minut. Stala se tak prvním Čechem a současně první ženou musherkou mimo Norsko, jež se postavili na trať a závod dokončili.

13.3.2009 6
SDÍLEJ:

Jana Henychová překonala hranici 500 ujetých kilometrů a jede druhou polovinu závodu.Foto: www.huskies.cz

Po měsíčním tréninku v drsných podmínkách se postavila Jana Henychová se čtrnácti psy ve spřežení na start závodu. V sobotu 7. března přesně v poledne odstartoval Finnmarksløpet. Musherka z Horního Maxova na Jablonecku den po dni ukousáávala z tisícikilometrové porce.

16. března 4.10 - A je to tady! Jana dosáhla cíle s 8 psy, ujela 1060 km a stala se tak prvním Čechem a současně první ženou musherkou mimo Norsko, jež se postavili na trať a závod dokončili.

16. března 00.55 - Jana a psi stále pokračují, alespoň to vypadá dle GPS. Mohou být něco kolem 20 km od Alty – skoro v cíli. Ještě pár hodin. V týmu řádně běží mladý Axel, je to slovenská podpora od Juraja Potočka. Axelovi jsou teprve dva roky, v půlce závodu měl problémy s tlapkou, ale vše překonal a běží jak vítr. Spolu s ním i Dusty a Darryl – dva bráchové, narození v dubnu 2006.

15. března 23.15 - Jana všechny, kteří ji sledují, tak trošku doběhla. Původně měla dorazit do Jotky - posledního kontrolního bodu - a po 3 hodinové přestávce pokračovat směr Alta a cíl závodu. Do Jotky bez větších problémů dojela večer po 22.hodině. Nakonec ale bez přestávky pokračuje dál. Uvidíte sami na GPS. Ujela už 1010 km a očividně toho má dost a chce být co nejdříve „doma“. Čekají ji v cíli tak kolem 4. hodiny ranní.

15. března 14.30 - Jana se těsně před odjezdem rozhodla nechat ve stanici Báru a dál pokračuje jen s 8 psy ve spřežení. Baruška je z druhého vrhu Janiných psů, dcera od Heidi a ode dneška přesně za dva měsíce bude mít 6. narozeniny. Je to pašák, uběhla 922 km, ale když Jana viděla, že začala pokulhávat a ve spřežení přestala táhnout, nechala ji na zaslouženém odpočinku. Další zajímavá zpráva – organizátoři závodu instalovali Janě do saní GPS tracker a tak ji mohou zájemci sledovat opravdu on-line. Hezky metr za metrem… Stačí kliknout na tento odkaz: http://www.finnmarkslopet.no/map/index.jsp?route=1000km

15. března 12.00 - Jana se opět vydala na cestu. Před ní je 85 km do Jotky, pokračuje se všemi 9 pejsky, v čele stále běží Kačenka, ze které se v beznadějných chvílích stal neocenitelný leader. „Zkoušela jsem Kačenku jako leadera už doma, ale vždycky zásadně dělala pravý opak toho, co jsem chtěla, nebo co bylo potřeba. Byla absolutně k nepoužití. Ve středu v noci ale v hrozném větru nikdo nechtěl pokračovat, měnila jsem leadery aspoň desetkrát a došlo i na Kačenku. Byla naprosto skvělá, od té doby nás vede ona, i včera na řece mezi ledovými krami to byla ona, kdo se snažil hledat cestu.“ Tak do toho, ještě není vyhráno, ale pokud Jana s celou smečkou dosáhne cíle, bude údajně první cizinkou, která kdy slavný závod dokončí.

15. března 2.57 - Do cíle tisícikilometrového závodu v Altě dojel Thomas Hoffmann z Německa na třicátém místě. Janě Henychové zbývá do cíle 138 kilometrů.

15. března 2.40 - Pokud jsme v předcházejících zprávách psali, že Janu čekají brzy ráno, nemysleli jsme ale v půl druhé! Přesně v tolik totiž Jana se všemi 9 psy dorazila do Karasjok. Po trase stavěla jen na nejnutnější krmení a úsek 86 km zvládla za necelých 9 hodin. Je to tak, před ní je teď minimálně 8 hodin povinného odpočinku a pak již jen 85 km do Jotky, tam minimální přestávka a posledních 53 km do úplného cíle celého závodu! Napětí stoupá. Ukážeme všem, že i v Čechách jsou musheři s pevnou vůlí a psi s velkým odhodláním? A to máme oproti domácím Norům sníh jen 4 měsíce v roce.

14. března 23.13 – Přímo Altu reprezentuje Arne Oddvar Nilsen, který zpět dorazil za 7 dní, 10 hodin a 51 minut. Na trati jsou už jen dva závodníci Němec Thomas Hoffmann ze Stubenberg a statečná Češka z Horního Maxova se startovním číslem 59 Jana Henychová.

14. března 22.05 – A další domácí závodník. Arne Liaklev.

14. března 17.33 – V cíli opět zavlála vlajka s hvězdami a pruhy. Sedmadvacátý dojíždí Američan Mark Chin. Na trase byl 7 dní, 5 hodin a 7 minut.

14. března 17.20 - Jana se opět vydala na cestu! Před pátou odpolední opustila Levajok a čeká ji noční cesta do Karasjok, kam to má 86 km. Jana odjela se všemi 9 psy a v další stanici by mohla být brzy ráno, kolem šesté hodiny. Po cestě plánuje přestávky na krmení a v Karasjok ji čeká povinná osmihodinová přestávka. Ta má za úkol dopřát všem psům v závodě minimální stejný odpočinek před závěrečným finišem. Ale tam ještě není. Nejprve musí náš tým zdolat cestu na jih podél finských hranic.

14. března 9.46 – Ještě nevydechl Per Weddegjerde a už je v cíli další Nor na šestadvacátém místě Stein Håvard Fjestad.

14. března 9.23 – Barvy dalšího závodníka v cíli jsou stejné jako u jeho předchůdců. Opět Nor Per Weddegjerde.

14. března 8.15 - Humor Janu ještě rozhodně neopustil! Dává si zaslouženou snídani a plánuje 4 hodiny spánku a večer vydat se na další úsek – 88 km po zamrzlé řece. Něco podobného již zažila teď a líčila, jak ve tmě dvakrát celé spřežení vjelo do ledových ker. „Vypadalo to, jako když naráz zamrzne moře – vysoké zledovatělé kry a současně úplně hladký ledový, psi se nemohli pořádně odrazit, saněmi jsme nemohli projet a dvakrát jsme museli hledat cestu vedle po břehu,“ vysvětlila Jana.

14. března 6.25 - Jana dorazila do dalšího kontrolního bodu Levajok po celkem bezproblémové etapě. Poslední úsek 70 km zvládla za 6 hodin s 9 pejsky. Trať vedla po zamrzlé řece Tana. Do Karasjoku by chtěla dorazit v 18.00. Počasí jí zatím přeje. Pokud vše půjde bez problémů, do Alty by mohla dorazit v pondělí kolem oběda.

14. března 2.41 – Norové Tore Albrigtsen a Tove Sørensen jsou už také v cíli. Třiadvacátý a čtyřiadvacátý.

14. března 2.16 – Také Spojené státy Americké mají svého zástupce v závodě. Američan Jason Young dvaadvacátý.

14. března 1.25 – S téměř českým jménem, ale hájící norské barvy, Jan Brunner dojel na jedenadvacáté pozici do cíle.

14. března 0.58 – Šest dní a 12 hodin na cestě. Do cíle dojel Švéd Torsten Kohnert.

13. března 23.38 – Do půlnoci to ještě stihl na devatenácté pozici další Nor Bjørn-Hugo Kristoffersen.

13. března 23.34 – Necelou půlhodinku před půlnocí z pátku na sobotu přivítali v Altě celkově osmnáctý tým , a to mushera Dag Torulf Olsen.

13. března 22.20 - Jana s 10 psy zdolala 70 km a dorazila do dalšího místa na trati – Sirbma. Český tým má tak za sebou 766 km. Jana má za sebou něco přes hodinu spánku a teď se opět chystá na cestu. Vyrazí do půlnoci. 17 týmů je již v cíli a celkem 5 týmů již závod vzdalo.

13. března 19.30 – Sedmnáctý v cíli Fin Mikael Jutila.

13. března 16.47 – Teplomilné Španělko má v závodě také svého účastníka. Miquel-Angel Martinez dojel na šestnáctém místě.

13. března 16.21 - Jana je opět na cestě, ale na oficiálních webových stránkách závodu píší o jejím zážitku s vařičem.Benzínový vařič z produkce Sovětského svazu bude dobrý v kruté zimě. Foto: www.finnmarkslopet.no


13. března 14.40 - Jana vyrazila z Varangerbotn před polednem. Ještě před tím ji přišli do stanice navštívit místní obyvatelé a popřát hodně sil do dalších kilometrů! „Bylo to úžasné setkání,“ smála se pak Jana. „Dokonce jsem využila své znalosti ruštiny, jsme blízko ruských hranic.“ Janu rozesmál a velmi potěšil skvělý dárek, který od místních dostala – benzínový vařič do super extrémních podmínek pro polární expedice. „Je to vařič MADE IN CCCP, ten bude fungovat!“ libuje si Jana. Bylo znát, že setkání pro ni bylo vzpruhou. A že ji bude potřebovat! Před týmem je ještě 364 km a každý bude stát více a více úsilí.

13. března 14.11 – Nejvíce je na závodě pochopitelně domácích závodníků. Do Alty dorazilï další z nich, na 13. a 14. příčce Tore Bergby a Mona Kolstad.

13. března 13.57 – Do Alty do nejel Němec Bernhard Schuchert na třináctém místě.

13. března 13.02 – V cíli na dvanáctém místě Petter Swift

13. března 9.20 - Jana se teď ráno sice unavená, ale očividně v dobré náladě, ozvala z další kontrolní stanice Varangerbotn. Tam dorazila dnes brzy ráno po půl páté. Během hodiny se už ale opět chystá na trať, pokračuje s 10 pejsky. Podle Jany byla noční jízda náročná, chvílemi byli psi unavení a moc se jim nechtělo: „Po cestě jsme narazili na zbytek slámy, který ležel jen tak u trati, psi se k té kupičce vrhli a chystali se zalehnout. Jindy ale letěli jak o závod, asi někde větřili zvěř a já měla co dělat, abych se udržela na saních“, říká Jana. Velkým zážitkem pro ni bylo, když v nejsevernějším bodě trati přejížděli po zamrzlém fjordu, označené velmi prostě Arctic Ocean. „Vjeli jsme na ledovou plochu a úplně se mi zatajil dech.“, líčí Jana úsek, kdy spřežení přejíždělo kousek po zamrzlém oceánu. Před naším českým týmem je teď 70 km do místa Sirbma.

13. března 8.14 – První zahraniční účastník je v cíli, dojel Fin Aki Holck

13. března 6.39 – V první desítce jsou všechno Norové. Dojel i Tom Frode Johansen (Norsko).

13. března 5.20 – Deváté místo po ujetí 1060 kilometrů patří týmu, který vede May-Conny Johansen

13. března 5.11 - Národní barvy se v cíli stále nemění, osmý dojíždí do cíle Sigrid Ekran (Norsko).

13. března 2.33 – Na šestém a sedmém místě dojíždějí do víle v Altě opět norské týmy. Musher Harald Tunheim a Arne Karlstrøm (oba Norsko)

12. března 22.59 - Na pátém místě další žena Nina Skramstad (Norsko).

12. března 21.56 - Čtvrtý dojíždí Roger Dahl (Norsko).

12. března 20.58 - Na třetím místě do Alty dojel Trond Ørslien (Norsko).

Vítězka závodu Inger-Marie Haaland (Foto/ www.finnmarkslopet.no Mina Sveen )

12. března 20.21 - Pro stříbrnou medaili si do cíle v Altě přijel Kjell Brennodden (Norsko) na svém 12. závodě Finnmarksløpet.

12. března 19.10 - Unavená ale nesmírně šťastná dosáhla cíle tisícikilometrové trati Inger-Marie Haaland (Norsko). Štastná vítězka závod zvládla za pět dní, šest hodin a 50 minut.

12. března 17.51 - Ze závodu odstupuje u stanice Karasjok pátý závodník Kenneth Gjemmestad

12. března 10.20 - No, já jsem ji zase tak rychle neprojela. Nahoře v horách byl zase pěkný fukec a nahodu a dolů kamenolomem. Asi desetkrát jsem musela měnit leadry, protože si psi začali lehat. Momentalně mám super leadra Kačenku. Jede vpředu sama a drži tempo. V Neiden zůstanu aspoň osm hodin. Mám plán zase: psi, jíst, pít, jít spát. Venku je nechutně teplo. Pojedeme zase na noc, protože bude chladneji a není vidět do dáli, protože to je šílený nekonečný pohled.

12. března 9.16 - Jana po půlnoci vyjela zpět na trať a překvapivě rychle ráno projela další kontrolní stanici Nieden.

11. března 22.58 – U stanice Varangerbotn končí závod čtvrtý tým vedený Øystein Megård

11. března 19.00 - Jana úspěšně, ale se zpožděním oproti plánu, dorazila do Kirkenes. Po cestě se zdržela několik hodin, když se spřežením ztratila oficiální trasu. Mezi týmy však nebyla na tomto místě jediná. Pejsci jsou v pořádku a Jana zdravě nakopnutá, jak si asi umíte představit. Raději se jí klidit z cesty. Plánuje kratší přestávku a hurá zpátky do Alty. Právě teď jsme totiž v polovině.

Závod už některé týmy vzdaly. Jana ale v mrazech dosahujících i mínus třicet stupňů Celsia bojuje a jede dál. Ve středu se dostala do poloviny závodu.
Při bivakování se ozvala z trati. „Je tu strašná zima, tak mínus třicet, všechno se zalepilo. Ale mám radost, po dvou měsících konečně vidím vysoké stromy,“ říká Jana a přitom se snaží rozpustit sníh, aby mohla dát psům nažrat a dopřát jim tak tříhodinový odpočinek.

Přestože stovky kilometrů zvládl tým poměrně bez zásadních potíží, dál už nejede celá čtrnáctičlenná smečka. Ze stanice Nieden se Jana vydala dál na cestu s jedenácti psy ve spřežení. Ve stanici nechala již všechny mladé pejsky – Ice a Fandu, před tím již Anetku. Odvedli skvělý kus práce, dál běží zkušení tahouni.
Ve středu večer, se zpožděním oproti původnímu plánu, dorazila do Kirkenes, je právě v polovině závodu. Po cestě se zdržela několik hodin, když se spřežením ztratila oficiální trasu. Mezi týmy však nebyla na tomto místě jediná.

Odpočinku sobě i psům dopřála jen pár hodin. O půlnoci se vydala opět na cestu směrem do Alty, ve čtvrtek ráno dosáhla kontrolní stanice a podala hlášení z trati: „Nahoře v horách byl pěkný fukec. Asi desetkrát jsem musela měnit leadry, protože si psi začali lehat. Momentálně mám super leadra Kačenku. Jede vpředu sama a drží tempo. V Neiden zůstanu osm hodin. Plán? Psi, jíst, pít, spát. Venku je nechutné teplo, mínus sedmadvacet. Pojedeme zase na noc, aspoň není vidět do dáli: je to šílený nekonečný pohled.“

11. března 7.20 - Jana se ozvala z trati. Bivakuje na 60. km mezi Nieden a Kirkenes, někde u ruských hranic. „Je tu strašná zima, tak -30 stupňů, všechno se zalepilo. Ale mám radost, po dvou měsících konečně vidím vysoké stromy,“ říká Jana a snaží se rozpustit sníh, aby mohla dát psům nažrat a dopřát jim tak tříhodinový odpočinek.

11. března 1.30 - Jana se před chvílí vydala dál na cestu s 11 psi ve spřežení. Ve stanici nechala již všechny mladé pejsky – Ice a Fandu, před tím již Anetku. Odvedli skvělý kus práce, dál běží zkušení tahouni. Je jasná noc, teplota -20 a před naším týmem je nejdelší úsek v celém závodě – 120 km do Kirkenes. Jde do tuhého – teprve pak totiž budou jen v polovině! Závod musely vzdát již tři týmy.

Jana Henychová pečuje o pejsky po dojezdu do Neidenu

10. března 12.20 - Český tým dorazil do Nieden dnes ráno v 7.25. Jana i 13 psů, kteří zdolali poslední úsek 95 km za necelých 11 hodin, se chystají na delší odpočinek, byli na nohou celou noc. Ptala jsem se Jany, zda je to záměr nebo prostě okolnosti, že vždycky jede v noci: „V noci se nám jede docela dobře. Ráno pak koukám kolem sebe, kudy to vlastně jedeme a jsem ráda, že to v noci nevidím, protože by mě to ubíjelo. Vypadá to jako měsíční krajina s vrstvou ledu, prostě konec světa, nikde nic. Já si v noci představuju vysoké stromy.“

9. března 23.43 – V Niedenu opouští startovní pole třetí musher. Fabrizio Lovati z Itálie.

9. března 20.55 - Jana opustila stanici v Taně asi před půl hodinkou a pokračuje dál. Má před sebou 95 km do místa Nieden, kam dojede zítra dopoledne. Jede se 13 pejsky, v Taně nechala dvouletou fenku Anetku, která až dosud běžela jak o závod (vždyť taky ano:-). Pro zajímavost, jenom nazouvání botiček zabralo před odjezdem více jak hodinu.

9. března 12.30 - Jana vyjela se spřežením z Levajok v půl jedenácté večer. Úsek 110 km do Tany urazili za 10 hod, 48 min. Podle jejích slov se zprvu jelo báječně, ale pak přišel zlom: „Kolem 2. hodiny ráno jsme zažili pár kritických chvil. Na vrcholcích kopců bylo -20 stupňů Celsia a přišel silný vítr. Vichřici jsem už zažila několikrát, ale tohle byla krize! Vánice ve tmě, nebylo nic vidět, tápali jsme a hledali trať, několikrát se vraceli.“ Vydrželi a po překonání problémů se spřežení rozběhlo svižným tempem, bylo vidět, že mají na to dojet do Tany na jeden zátah. Pejskové teď odpočívají, dostali pořádnou dávku krmení a péče. Jana zvažuje, že některé z nich nechá na kontrolním bodě a dál bude postupovat s menším počtem psů. Bude sice pomalejší, ale neohrozí přece nikoho ze svých psích miláčků.

9. března 9.45 - Oproti očekávání Jana dorazila se všemi psy v pohodě do Tany (323 km) o několik hodin dříve, než plánovala a dokonce bez uvažovaného odpočinku na trati. Vypadá to, že všichni členové týmu jsou v pořádku.

8. března 23.30 - Jana se nakonec rozhodla prodloužit přestávku v Levajok na 12 hodin – potřebovala ji jak ona, tak psi. Na trasu se opět vydala asi před hodinou, ve 22:36 a před sebou má náročnou, 110 km dlouhou etapu. V Taně, která je dalším kontrolním bodem, tedy můžeme Janu s jejími husky očekávat nejdříve za 11 hodin, tedy v pondělí kolem poledne. Může se ale stát, že se Jana rozhodne pro odpočinek na trati a do Tany dorazí ještě později.

8. března 12.40 - Celý český tým v pořádku dorazil do další stanice Levajok, mají za sebou 213 km. Před nimi je 847 km (celá trasa totiž měří 1060 km) a tři nejdelší úseky, každý přes 100 km. Jana plánuje v Levajok delší přestávku a 4 hodinový spánek, který jí na minulém úseku chyběl a dva krát se jí „podařilo“ usnout a vypadnout ze saní. Naštěstí byla přivázaná a všechno je ok. Právě obědvá topinky se slaninou (podle Jany to je ale večeře…) a chválí si, jak je o ni postaráno. Na trať se opět vydá dnes večer. Jana zdraví a děkuje všem za podporu.

8. března 9.36 – Necelý den v závodě, ale odstupuje druhý závodník Ben Junghaenel ve stanici Levajok.

8. března 0.30 - Jana právě přijela do Skoganvarre – ona i psi jsou v pořádku. Zažili nepříjemný sjezd kamenitým terénem těsně před kontrolním bodem. Počasí není ideální, je velmi teplo, -2 oC a mírný vítr.

7. března 16.14 – Je pár hodin po startu, ale na první stanici Jotka odstupuje Erle Frantzen.

7. března 15.50 - Jana jede se spřežením se čtrnácti psy. Před několika minutami (15.42 hod.) projela prvním kontrolním bodem v Jotce (53 km od startu) bez zastávky. Očekáváme, že nad ránem, kolem 4. hodiny dorazí do dalšího bodu Skoganvarre, vzdáleného 72 km od Jotky a celkem 125 km od startu. Počasí – na trati se očekává jasná noc a mírný mráz -2 stupně Celsia.

7. března 12.00 -Jana vystartovala na trať 1000 km právě teď, ve 12.02 hodin. Cestu odhaduje přibližně na 8 dní a první kontrolní bod ji čeká v Jotce, vzdálené 53 km.

Průběh závodu sledujeme s laskavým svolením Jany Henychové prostřednictvím webových stránek www.huskies.cz a díky informacím z oficiálních stránek závodu.

V souvisejících článcích vpravo se můžete podívat na přípravu a představení psů.


Autor: Lenka Klimentová

13.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

Návrh na přání: 3 varianty malé kuchyně a jídelny

Stolní tenis. Ilustrační foto.

Pro Jiskru to byla povinná výhra

AKTUALIZOVÁNO

Ženu srazilo ve Vratislavicích auto. I přes rychlou pomoc zraněním podlehla

Vratislavice nad Nisou – K tragické nehodě došlo v úterý 21. listopadu, krátce po osmnácté hodině na křižovatce ulic Tanvaldská a U Tělocvičny.

Semilské Kino Jitřenka má nový web, zpřehlední program

Semily – V říjnu 2017 oslavilo kino Jitřenka sedm let své novodobé existence a po sedmi letech změnilo svůj web.

Týden před začátkem adventu pořádají Vánoční trhy ve Bzí

Bzí u Žel. Brodu – Již tradičně týden před začátkem adventu, tedy v sobotu 25. listopadu, proběhnou v sokolovně ve Bzí Vánoční trhy spojené s tradiční zabijačkou.

Již ve středu si na krajském úřadu užijí vánoční atmosféru

Liberecký kraj – Tradiční akcí pořádanou na Krajském úřadě je vánoční prodejní výstava.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT