Muzejní noc nabídlo svým návštěvníkům minulou sobotu Muzeum skla a bižuterie v Jablonci.
Letos poprvé se v rámci akce Muzejní noc otevře i Městské muzeum v Železném Brodě. Stane se tak v pátek v době od 18.30 do 23 hodin. „Kromě prohlídky sklářské expozice a výstavy Stříbřené sklo budou moci návštěvníci zhlédnout filmy o skle,“ zve do muzea jeho ředitelka Petra Hejralová. Pro malé nespavce je připraven dětský koutek. Občerstvení zajištěno.
Do Muzejní noci se v Brodě zapojila také galerie Chlístov studia Lhotský. Bude otevřena ve stejném čase jako muzeum. „Nabízíme pravidelný odvoz návštěvníků muzea z náměstí k nám a zpět každou celou hodinu od 18 do 23 hodin,“ sdělil majitel Zdeněk Lhotský.
Kittelův duch
V noci ze soboty 28. května na neděli 29. května se bude v Kittelově muzeu na Krásné konat první ročník muzejní noci. Muzeum, které normálně zavírá v 18 hodin a znovu se otevírá v 10 dalšího dne, bude otevřeno bez přerušení. „Během noci si lze prohlédnout expozici při svíčkách, což společně s tajuplným zaměřením muzea bude pro návštěvníky určitě silný zážitek,“ přiblížil Jan Vokurka, zakladatel Kittelova muzea.
Muzejní noc zpestří koncert písničkáře Petra Linharta pod širým nebem, který začíná v sobotu ve 21.00 hodin před muzeem.
Ve 23.00 hodin bude program pokračovat autorským čtením z nově vydané knihy „Doktor Kittel, severočeský Faust v legendách a pověstech“. Jedná se o překlad německého díla, které v roce 1924 napsal a vydal tehdejší starosta města Jablonce Karl R. Fischer. Původní publikace byla tištěná švabachem a psaná sudetskou němčinou, těžko srozumitelnou i ostatním Němcům, proto její české vydání je z překladatelského hlediska zajímavý počin.
Kniha bude k dostání především v Kittelově muzeu, kde bude možné si ji zakoupit i během muzejní noci.