„Jednalo by se o cvičnou stěnku pro děti, které samotná expozice asi nebude příliš zajímat. Je to ale zatím jen taková vize do budoucna,“ prozradila ředitelka muzea Vladimíra Jakouběová.
Podle ní všechno záleží na tom, jak dopadnou jednání s městem Turnov a zřizovatelem muzea Libereckým krajem o odkoupení domu číslo 70 v turnovské Skálově ulici. V domě sousedícím s muzeem jsou nyní úřadovny radnice, úřadu práce a zdravotní pojišťovny.
„Pro lezeckou stěnku bychom mohli využít venkovní stěnu galerie, kde je vystaven obří obraz Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou,“ popsala ředitelka.
Kuchař, Rakoncaj…
Prezentace Českého ráje jako kolébky moderního českého horolezectví žije v Turnově již několik let. „Na skalách Českého ráje začínali lezeckou kariéru později světově proslulí horolezci, například Radovan Kuchař či Josef Rakoncaj,“ uvedl před časem turnovský místostarosta Aleš Hozdecký.
Součástí nového oddělení muzea by mělo být i informační centrum pro turisty. Zejména o víkendech by suplovalo služby městského infocentra na nedalekém náměstí. „O sobotách a nedělích je městské infostředisko zavřené a lidé se automaticky chodí ptát k nám,“ vysvětlila Jakouběová.
Zřízení infocentra by podle ředitelky nemělo znamenat nutnost rozšiřovat stavy zaměstnanců muzea, která by neúměrně zatížila již tak napjatý rozpočet krajské instituce.
„Zvládali bychom jej provozovat se stávajícím personálem. Část energie bychom mohli získávat ze solárních panelů na střeše hlavní budovy muzea, abychom nenavyšovali náklady na provoz,“ plánuje ředitelka.
HRUBOSKALSKO. Pohádková krajina rozeklaných skal, hlubokých roklí, rybníků, hradů, zámků a roubených chalup mezi Turnovem a Jičínem je již 55 let celoplošně chráněná státem. Území, které Českým rájem údajně pojmenovali okouzlení návštěvníci Lázní Sedmihorek na konci 19. století, bylo 3. března 1955 jako první v tehdejším Československu vyhlášeno chráněnou krajinnou oblastí. Stanovil tak výnos ministerstva kultury číslo 70 261/1954. Původní chráněná oblast o rozloze 95 kilometrů čtverečních byla roku 2002 rozšířena vládním nařízením na dnešních 181,5 kilometrů čtverečních. Dnešní CHKO Český ráj se skládá ze tří oddělených oblastí: jižně od Turnova mezi Hruboskalskem a kopcem Mužský, oblasti Prachovských skal na Jičínsku a Maloskalska. Nejvýše položeným místem Českého ráje je 744 metrů vysoký vrchol Kozákova, nejníže leží koryto Žehrovky u Žabakoru v 235 metrech nad mořem. Ovšem nejmalebnější částí zůstává podle patriotů skalní město v okolí zámku Hrubá Skála. Český ráj byl první. Poslední z nynějších 24 CHKO byl v roce 2005 vyhlášen Český les v Plzeňském kraji.