Interaktivní expozice muzea je zaměřena nejen na život a léčení pověstného doktora Kittela, ale i na historii Kittelovska, bohatství lidového léčitelství a sílu bylin.

Mezi největší lákadla expozice patří například alchymistická Kittelova pracovna nebo replika tzv.

„Smržovského grimoáru“, čarodějné knihy připisované právě Kittelovi. Milovníci přírody si mohou prohlédnout zahrádku léčivých bylin nebo se dozvědět zajímavosti, jak se u nás na horách dříve léčilo. Svým pojetím je muzeum vhodné pro návštěvy rodin s dětmi nebo pro školní výlety.
Mýty opředený a uznávaný léčitel

Málokterá postava je opředena tolika mýty a pověstmi jako Jan Josef Antonín Eleazar Kittel (1704-1783), slavný lékař a léčitel z pomezí Jizerských hor a Krkonoš.

Výborně léčil, přijímal pacienty až z daleké Vídně nebo Prahy, staral se o místní šlechtu i chudé horaly. Císař Josef II. ho osobně navštívil v jeho domě.

Léčitelovy úspěchy byly tak veliké, že se v Čechách o lidech na smrt nemocných říkalo „tomu ani Kittel nepomůže“.

Ze soukromých peněz vybudoval nejen svůj obrovský dům zvaný „Burk“, ale i přilehlý kostel, školu či faru. Jeho současníci si neuměli Kittelovy léčebné úspěchy, bohatství a slávu vysvětlit jinak než tím, že doktor zaprodal svoji duši ďáblu.

Užitečné informace

Muzeum je otevřeno v letní sezoně. V květnu, červnu a září o víkendech, v červenci a srpnu denně.

Kittelovo muzeum
Krásná č.p. 11
468 21 Pěnčín, okr. Jablonec n/N

GPS: 50°41′41″N, 15°12′53″E
tel. +420 483 305 143
tel. +420 602 175 116 www.kittel.cz

ZPRACOVAL Jan Vokurka