Nechtějí se vzdát teplé stravy, plné ledničky, vypraného a vyžehleného prádla. Drtivá většina se ale bojí, že vlastní domácnost neutáhne. Přibližně každý třetí Čech mezi 25 a 34 lety proto bydlí u rodičů, vyplývá z údajů Eurostatu, statistického úřadu EU.

Společnou domácnost s rodiči sdílí častěji muži, a to hned ve 40 procentech případů.

Z mladých žen doma žije jen 26 procent. Řada z těch, kteří stále bydlí doma, je bez partnera. Mnozí singles se totiž obávají toho, že by jen ze svého příjmu nedokázali splácet hypotéku. Přesto podle odborníků hypoték, které si berou jednotlivci, přibývá.

„Většinou se jedná o jednopokojové či dvoupokojové byty. Často je to pro ně výhodnější než platit nájem," uvádí Radka Florianová z Wüstenrot.

„Mladí lidé v Česku často předpokládají, že jim v začátcích pomůžou rodiče a pořídí jim byt nebo jim alespoň budou platit pronájem. Když už přemýšlí nad vlastním financováním koupě nemovitosti, uvažují o půjčce lehce nad 1 milion korun na dobu 13 let. To dokládá, že mladí nedokáží odhadnout, kolik je hypotéka bude opravdu stát," dodává úvěrový specialista Ondřej Hák z Equa bank.

Jsou pohodlní

Kolik lidí stále žije s rodiči a proč už v Česku zkoumalo několik studií. Shodují se, že za bydlením s rodiči do vyššího věku kromě peněz bývá i vychytralost a pohodlný životní styl. Nákupy a domácnost totiž obstará rodina, takzvaní mamánci pak ušetřené peníze utrácejí za cestování a jiné věci. Psychologové však poukazují na to, že neschopnost odpoutat se od rodičů může vést k problémům v budoucím partnerském životě.

Právě přítel či přítelkyně bývá nejčastější motivací pro osamostatnění. Pro pětadvacetiletého Romana to ale byla nová práce. „Hned po studiu v Praze jsem si našel byt a práci v Lovosicích, pocházím přitom z Moravy. Osamostatnil jsem se, jak nejrychleji to šlo, k rodičům už jezdím jen občas na víkendy," říká.

Na severu Čech žijí lidé více sami

Až polovina lidí se osamostatňuje, protože chce být nezávislá, chce mít soukromí nebo soužití s rodiči už nefunguje. Ne všichni hned zakládají rodinu, zvláště na severu Čech. Ten totiž podle údajů Českého statistického úřadu patří k regionům s mírně nadprůměrným počtem jednočlenných domácností.

V Ústeckém kraji jich je o něco víc než v Libereckém kraji, podle odborníků za to může vysoká rozvodovost, kriminalita i migrace.

„Nic z toho nepodporuje partnerské ani rodinné soužití. Tuto situaci pozorujeme již od druhé světové války," podotýká socioložka Jiřina Šiklová.

Trend mama hotelu k nám přišel z Itálie, kde u rodičů zůstává až 90 procent třicátníků. Naopak nejdříve se osamostatňují mladí lidé na severu Evropy, vlastní byt mají už ve 21 letech.