Squash, dvě dráhy na bowling, relaxační centrum, zázemí pro malé děti, restaurace a především hřiště pro školáky. Tak by mělo vypadat nové sportovně relaxační centrum Sokolí. Jeho realizace je téměř jasná, jelikož Jablonec získal od kraje již čtyřicet pět milionů korun z Programu obnovy a rozvoje měst a obcí Libereckého kraje.

„Na příští rok jsme získali dvacet dva a půl milionu korun od kraje, stejnou částku také v tomto roce,“ upozornil jablonecký místostarosta Petr Vobořil. Ten také zmínil, že konečná částka na výstavbu centra se může vyhoupnout až na osmdesát milionů korun. „Jsou dvě varianty, jedna bez parkoviště a druhá s ním. Protože centrum bude sloužit nejen školám, ale také ke komerčním účelům, bylo by vhodné parkoviště vybudovat,“ konstatoval Petr Vobořil.

V praxi by měl chod centra vypadat tak, že v dopoledních hodinách bude sportovní areál sloužit školám a v odpoledních hodinách za poplatek pro veřejnost. „Představa je taková, aby služby v centru provozoval jeden nájemce a získané peníze by se vrátily zpět do neziskových oblastí, tedy do školství,“ upřesnil místostarosta.

Sportovně relaxační centrum bude mít jak venkovní, tak krytou část, aby bylo možné vytvořit zázemí pro školy a restauraci. Samotná realizace stavby by mohla začít na podzim příštího roku.

Jablonec získal peníze na realizaci centra, které v Jablonci ve zmíněné lokalitě chybí, jako jediný z Libereckého kraje z Programu obnovy a rozvoje měst a obcí Libereckého kraje. To se však nelíbí ostatním starostům.

S rozdělováním peněz nesouhlasí krajský zastupitel Martin Půta. „Za posledních osm let nikdo nepřišel a obcím neřekl, že zrovna teď mohou podávat své žádosti. Vždycky to bylo spíše zákulisní lobbování, než cokoliv jiného,“ dodal Martin Půta.

Další starostové prý o programu nevěděli
Podle Martina Půty, starosty města Hrádek nad Nisou sice mohou obce a města průběžně na kraj posílat své náměty, neexistuje ale jasný termín, kdy se žádosti vybírají, dokonce ani není určeno, kdo o nich oficiálně rozhoduje.

Peníze na sportoviště přitom lze s poměrně velkou úspěšností získat na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy ČR z celostátních dotací. „To samé ministerstvo ale paradoxně nemá žádný program, který by podporoval například obnovu mateřských a základních škol spravovaných obcemi,“ dodal Martin Půta.

O tom, že starostové o programu nevěděli se Deník přesvědčil také u dalších starostů Libereckého kraje. Většina jej nikdy nevyužila, natož aby jej vůbec znala.

„Za tu dobu, co jsem v úřadu, jsme tohoto programu nikdy nevyužili. Zpracovávali jsme přitom plán rozvoje města, ale na tento program jsme nenarazili,“ potvrdil Deníku například starosta Českého Dubu Jiří Miler. Podobně se vyjádřil i jeho kolega Jiří Hauzer z Osečné.

„Různých dotačních programů kraje se snažíme využívat. Vámi zmíněný, ale bohužel, neznám,“ řekl starosta.
Město Jablonec neuspělo jen v tomto programu, získalo i prvenství v soutěži Obec přátelská rodině, kterou vyhlásilo ministerstvo práce a sociálních věcí.