„Minulý týden už bylo na kontu pro Bramberk sto dvacet tisíc korun. Peníze přicházejí jak od patriotů tak od firem," informoval o stavu sbírky na známou rozhlednu Jiří Řešátko, starosta Lučan.

Zdůraznil, že sbírka jasně potvrdila jedno: Osud kamenné krásky není lhostejný ani lidem, kteří žijí v jejím okolí, ani těm, kteří se na ni vracejí z různých koutů republiky. A v neposlední řadě také firmám.

Starosta potvrdil, že peníze poslouží především na úhradu úvěru, kterou si město muselo na nákup rozhledny vzít.

Den D dražba

Datum 30. dubna 2014 se zapsal do dějin Lučan. Posledních deset tisíc, které starosta v dražbě přidal už k tak astronomické částce 2,5 milionu, rozhodla o tom, že dnes se Lučany staly definitivním majitelem. Rozhledna jim patří. „A určitě to ocení i budoucí generace, které Bramberk navštíví," věří starosta.

Cena Bramberku se vyšplhala až na 2 510 000 korun. Taková částka je nad možnosti městského rozpočtu. Nezbylo, než si vzít úvěr milionový úvěr. „Splácíme ho z darů, které přijdou do sbírky. Hned na začátku jsme věděli, že dostaneme půl milionu od lékaře, který nám velmi pomohl," potvrdil Jiří Řešátko. A pomůže každá částka.

Na rozhlednu Bramberk přispěla také jablonecká firma Jablotron. Částka čtyři sta tisíc určitě napomůže tomu, aby se obec jednomilionového úvěru co nejdříve zbavila. Ředitel Dalibor Dědek se ozval sám se slovy, že do krásných věcí rád peníze investuje. A navíc si také dobře uvědomuje, že takové památky v regionu je třeba udržovat a hýčkat si je. Vždyť tady nejsou jen pro nás. „Jsme rádi, že jsme mohli na Bramberk přispět. Je to záležitost, která se týká mnoha lidí. A navíc je správné, že takový magnet, jako je vyhlídka Bramberk, nebude v soukromých rukách," podpořil slova ředitele Dalibora Dědka také jeho asistent Vladimír Stanislav. Příspěvek od Jablotronu tedy určitě poslouží k uhrazení úvěru.

Rozhlednu měla obec Lučany v nájmu už v roce 2010. Místní se ale právem domnívali, že k Lučanům patří. Vítězství v dražbě všechny potěšilo. Dodnes se podařilo už opravit okna a částečně také ochozy. Revize střechy a pláště objektu potvrdily, že i na ně musí dojít. Ale jejich stav není tak špatný, aby oprava musela být hned. „Nejprve chceme splatit celý úvěr. A potom se budeme určitě zabývat dalším zlepšením stavu rozhledny," potvrdil lučanský starosta Jiří Řešátko.

Pochlubil se také, že usilují o to, aby byl Bramberk zapsáný mezi kulturní památky. „Už máme připravené všechny podklady a v nejbližších dnech je odevzdáme na příslušné úřady," dodal starosta s tím, že by se potom snažili získat peníze i z grantů.