Stovky žáků Základní školy Pelechovská se v pátek neučily. Dostaly do ruky hrábě, lopaty, ti šťastnější i kolečka.

Jako každý rok tu na oslavu mezinárodního Dne Země děti uklidily okolí své školy. „Akci pořádáme pravidelně každý rok," potvrdil ředitel školy Milan Hlubuček.

Do úklidu se zapojuje samozřejmě i pedagogický sbor, třeba zástupce ředitele Tomáš Hartl navlékl slušivé červené montérky.

Hlohy obecné

Letošní Den Země na Pelechovské škole byl ale výjimečný. A to v tom, že se železnobrodské radnici podařilo dosáhnout na grant Nadace ČEZ. Díky ní zasadili kolem cesty, jež vede podél školy čtrnáct hlohů. „Hlohy dále neporostou, budou se jen košatit a tím vytvářet příjemný stín," vysvětlil Milan Hlubuček.

Každá třída si svůj strom zasadila sama, jen prvňáčkům pomohl starosta Železného Brodu František Lufinka a poslanec Václav Horáček.

„Technické služby nám připravily sázení v místech, kde rostly staré stromy, které už prosychaly. Ty se vykácely a teď tu budou kultivované hlohy," sdělil František Lufinka.

Na dětech teď bude, aby se o „jejich" strom staraly.

Den Země

Historie Dne Země se začala psát roku 1970 v USA, kdy senátor Gaylord Nelson pověřil studenta Harvardovy univerzity Denise Hayesa organizací série environmentálních protestních setkání a výukových programů s cílem podpořit environmentální hnutí po celých Spojených státech. První Den Země slavil úspěch a ve Spojených státech vedl mimo jiné k založení Americké agentury pro ochranu životního prostředí a k přijetí Zákona o čistotě ovzduší, Zákona o čistotě vody a Zákona o ohrožených druzích.

V následujících letech se iniciativa Dne Země postupně šířila také do zahraničí. V roce 1990 byl Denis Hayes opět požádán o zorganizování environmentální kampaně, tentokrát na globální úrovni. Na celém světe se podařilo zmobilizovat asi 200 miliónů lidí ve 141 zemích. Akce vedla k nastartovaní iniciativ zaměřených na recyklaci a také pomohla připravit světové veřejné mínění na Summit Země v Riu de Janeiru, organizovaný o dva roky později pod hlavičkou Organizace spojených národů.

Miléniový Den Země v roce 2000 byl tematicky zaměřen na globální oteplovaní a čistou energii, a své akce během něj pořádalo asi 5000 environmentálních skupin z rekordních 184 zemí světa.

Dnes slaví Den Země víc jak miliarda lidí ve 175 státech světa. Den Země se tak stal největším sekulárním svátkem, který slaví lidé společně na celé planetě bez ohledu na původ, víru či národnost.

22. duben tak můžeme považovat za výročí vzniku moderního environmentálního hnutí.