„Na Dolině to je samý senior, a ti jezdí do a z centra autobusem. Nerozumím tomu, že nás nechají úplně bez odpoledních spojů,“ řekla rozhořčeně paní Hana z jablonecké části Dolina. „Potřebujeme někdy nakoupit, potřebujeme k lékaři. To se těmi dvěma spoji dopoledne nedá stíhat,“ doplnila ji sousedka.

Delegace seniorů z jablonecké části Dolina vyrazila na zasedání dopravního výboru na jablonecké radnici. „Požadujeme alespoň dva spoje odpoledne,“ sdělil výboru místopředseda občanského sdružení Dolina Vlastimil Motl. I on apeloval na dopravní výbor, že na Dolině žijí převážně senioři.

„Musí tady být spojení hlavně na nákup. Vždyť tady široko daleko není žádná prodejna potravin, až v Podhorské. Osobně třeba mám auto a ještě řídím, takže si pro rohlíky dojedu, ale co ostatní?“ ptal se. Snížení počtu spojů prosazovali především obyvatelé ulice Lesní, kudy spoj projíždí. Upozornili na to při setkání vedení radnice s obyvateli centra.

„Proč tady pořád projíždějí prázdné autobusy? To je strašné, autobus každou chvíli. Nemáte náhodou šetřit? Takhle hospodaří jablonecká MHD?“ zněly výtky lidí, kterým vedení radnice čelilo. A nařídilo městské společnosti Jablonecká dopravní, aby obsazenost linek zmonitorovala.

Dnes dopravní výbor a Jablonecká dopravní spolu s provozovatelem MHD, společností BusLine, argumentuje tím, že vytíženost linek na Dolinu byla mizivá i dle statistik. „Tam byly opravdu linky, které měly obsazenost jeden dva cestující. A to není hospodárné,“ popsal předseda dopravního výboru Jindřich Berounský.

Jablonecká dopravní a BusLine chtějí lidem vyjít vstříc. Nyní mají lidé z Doliny pár dní na to, aby se alespoň rámcově domluvili na časovém pásmu, kdy by mohly odpolední linky do místa zajíždět. „Tak, aby byly co nejvíce využívány. Není možné, aby jezdily stále prázdné, to prostě neobhájíme, i kdybychom chtěli,“ doplnil ředitel společnosti Jablonecká dopravní Luboš Wejnar.

Lidé z Doliny se nakonec s dopravním výborem shodli na tom, že po celé září už kvůli byrokracii musí jezdit jen dva schválené dopolední spoje, od října by měly přibýt další dva odpolední. Navíc je možné, že dopravce na okraj Doliny odkloní i linku 120.

Od 1. září čekají MHD v Jablonci změny. Mnohem levněji se v městských autobusech svezou děti, studenti i senioři. Roční časová jízdenka se zlevňuje ze současných 4660 na 3650 korun. Nové tarify MHD se inspirovaly výměrem ministerstva financí, které zavádí slevy ve výši 75 procent pro cestující od 6 do 18 let, žáky a studenty od 18 do 26 let a seniory starší 65 let. Tarify MHD jsou plně v kompetenci jednotlivých měst. „Rozhodli jsme se, že budeme poskytovat slevy cestujícím i v celé síti jablonecké MHD,“ sdělil primátor Jablonce Petr Beitl.