Vláda bude ve středu projednávat novelu o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, jejíž součástí je mimo jiné zrušení odměňování pedagogických pracovníků podle délky praxe. Proti tomu se vzedmula vlna odporu, která na mnoha místech přerůstá ve stávku. Na dvou základních školách v Jablonci dnes na protest začnou učit o hodinu déle.

„Zatím máme hlášené stávky ze základních škol Liberecká a Pivovarská. V obou případech se školy otevřely až s druhou vyučovací hodinou,” informovala včera dopoledne vedoucí humanitního odboru jablonecké radnice Miroslava Rýžaková.

V případě Liberecké nebyla ráno v provozu ani družina. „Vychovatelky stávkují také,” poznamenala ředitelka školy Věra Stehlíková.

Důvod protestu je jasný. Učitelé nechtějí přijít o výhody plynoucí z praxe a být v mzdovém ohodnocení závislí na rozhodnutí ředitele školy.
„Ani k tomu moc není co dodat. Je to zkrátka postavené na hlavu,” řekla Deníku jedna z učitelek, která si nepřála uvést své jméno.

Rodiče dětí z toho pochopitelně příliš nadšení nejsou. „Já učitele na jednu stranu chápu, jenomže rodičům to znovu jen zkomplikují a navíc je tu ta věc, že kdyby měl stávkovat každý, kdo je v dnešní době nespokojený, tak by za chvíli do práce nechodil asi nikdo,” řekla Deníku paní Jaroslava.