Letošní absolutoria jablonecké Vyšší odborné školy, oboru Ražená medaile a mince, jsou již minulostí. Studenti své práce obhájili. Mezi absolventskými pracemi je jedna, která svým pojetím výrazně vyčnívá z řady. Studentka Mária Filová vytvořila sadu devíti medailí, na kterých mapuje průřez historií mincovnictví na území Čech. K jejímu vzniku přispěly Česká mincovna a Česká národní banka.

Průřez historií mincovnictví

„Jednotlivé medaile reprezentují různé techniky – do některých je rub a líc platidla vyražen, do jiných je zalisována přímo historická mince nebo nově vyražené platidlo,“ uvedla studentka VOŠ Mária Filová s tím, že finální výběr vyobrazených platidel konzultovala s mnoha z oboru numismatika včetně těch nejpovolanějších z Národního muzea. Práce na sadě jí zabrala celý školní rok.

Na sadě upoutá medaile s vlisovanou jednokorunovou mincí. Něco takového nemůže mít každý – proto škola požádala před začátkem realizace projektu o spolupráci jak emitenta, tak výrobce českých oběžných mincí. Byl totiž potřeba originální razicí nástroj – razidlo vzor 1993. To poskytla Česká národní banka. Na ražbu přijeli do školy před dvěma týdny osobně dohlédnout Jaroslav Moravec z České národní banky a Josef Pazour z České mincovny.

Studenti, absolventi a pedagogové jablonecké VOŠky se rovněž pravidelně účastní veřejných soutěží na podobu zlatých a stříbrných pamětních mincí. Tyto soutěže vypisuje Česká národní banka a mezi medailéry platí za metu nejvyšší. Studentům, absolventům a pedagogům VOŠky se v těchto soutěžích dlouhodobě daří – od vzniku samostatné České republiky v roce 1993 vytvořili třetinu vítězných návrhů českých pamětních mincí. Minulý rok však veřejné soutěže ČNB ovládli naprosto suverénně. Odborné komise vyhodnotily celkem devět soutěží a osm z nich vyhráli medailéři, kteří prošli VOŠkou nebo zde působí.

Vítězné práce končí většinou na trhu

Jabloneckou SUPŠ a VOŠ dělí od České mincovny zhruba kilometr vzdušnou čarou. „Blízko k sobě máme nejen místně, ale i díky skvělé spolupráci. Školu podporujeme především formou zadávání studentských soutěží.“ uvádí Lukáš Jokl, marketingový manažer České mincovny.

Mincovna studentům každý semestr zadává dvě výtvarné soutěže. Vítězné dílo v drtivé většině případů uvede na trh. „Studenti jsou tak již od počátku studia motivováni tím, že jejich práce neskončí v šuplíku,“ doplnil Jokl. Motivace je jak v rovině prestiže, tak v rovině finanční - peníze jdou studentům i škole. „Díky našemu dlouhodobému partnerství s mincovnou máme možnost zavádět do výuky inovativní technologie a neustále tak zdokonalovat naší výuku,“ uvádí Josef Oplištil, zástupce ředitele pro VOŠ.

Velký prostor pro velké talenty

Cílem je podporovat mladé talenty, kteří do oboru přináší čerstvý vítr. Mnohdy jsou to autoři, kteří působí v regionu jako například Asamat Baltaev, Roman Shamilyan nebo Jiří Hanuš.

Je běžné, že studenti neotřelým způsobem obohatí produktové portfolio České mincovny i mimo zadanou soutěž. Mezi přesně takové okamžiky patřila například zcela neortodoxní pamětní medaile studenta školy Josefa Frühaufa, vydaná u příležitosti nedožitých sedmdesátých narozenin ikony českého undergroundu, Ivana Magora Jirouse. Každý, kdo chtěl spatřit hlavní motiv ukrytý uvnitř dutého válce, musel medaili vyrobenou celou z oceli nejprve rozříznout pomocí rozbrušovačky. Tuto absolventskou práci vydala Česká mincovna v roce 2014 v omezené sérii 44 kusů. Autorské dílo Josefa Frühaufa bylo záhy vyprodáno a dnes platí za vyhledávanou sběratelskou raritu.

Martin Ježek