„V této chvíli o možnosti postavení těchto značek jednáme s Policií ČR a dopravními úřady. Prvního listopadu, kdy začíná nová značka platit, nebude stát na Jablonecku ani jedna,“ uvedl Jiří Daníček, náměstek Krajské správy silnic.

Vyhláška ministerstva dopravy je podle vyjádření úředníků z městských úřadů, správy silnic i policistů nejednoznačná a v mnohých bodech těžko splnitelná.
„Například musí být před začátkem úseku, kde bude povinná zimní výbava, místo pro přezouvání a nasazování sněhových řetězů. Pro vozidla, která nesplní podmínku zimní výbavy, musí být značena objížďka. To je v horách takřka nemyslitelné,“ uvedl Ivan Drbohlav, vedoucí odboru dopravy MěÚ Tanvald.

Podobný názor sdílí i dopravní odbory ostatních měst. Přesto se nové značky návštěvníci Jablonecka zřejmě dočkají. „Pravděpodobně do deseti dnů se mohou na vybraných komunikacích objevit. Máme vytipovány oblasti v každoročně kritických místech,“ doplnil Jiří Daníček. Ani on nepovažuje vyhlášku za příliš šťastnou.

„Podle mého názoru by měla platit jasná pravidla, například jako v Rakousku. Od prvního listopadu tam musí všichni jezdit na zimních pneumatikách,“ popsal náměstek KSSLK.

close zoom_in

Jablonecká policie zatím eviduje dva úseky silnic ve vlastnictví obcí, kde by mohla značka platit. „Zvažuje se umístění těchto značek na výjezdech na Hrabětice a Královku od Josefova Dolu a Bedřichova,“ přiblížila Ludmila Knopová, tisková mluvčí jablonecké policie.
Podle jejích slov ale není jisté, zda se na inkriminovaných úsecích značka objeví.
Rozmístění značek na silnicích prvních a nižších tříd spadá do kompetence krajů a obcí s rozšířenou působností.
Za nerespektování značky hrozí pokuta do výše dvou tisíc korun a připsání jednoho trestného bodu.
Osobní auta musí mít podle nové vyhlášky hloubku vzorku na zimních pneumatikách nejméně čtyři milimetry na všech čtyřech kolech.