Benefiční akce pomůže Kubovi v sobotu 16. června od 16 hodin. Na hosty a dárce se kromě něj těší hned několik desítek tanečnic, velkých i malých, nebo dva známí herci, kteří akci podporují: Karel Zima a Lukáš Langmajer. „Návštěvníky čekají vystoupení orientálních tanců či železnobrodských tanečnic, malování na obličej, tetování henou, losování cen či dražba dortů,“ zve za organizátory akce Helena Simmová.

Jakkoli je léčba vrozené svalové dystrofie, kterou Kuba trpí, neúčinná, mnohé prostředky a přístroje mu dokážou usnadnit život. „V současné době se snažíme sehnat peníze na venkovní elektrický vozík, kašlacího asistenta a na potřebné vybavení do školy. Také nás čekají nezbytné úpravy koupelny a pořízení speciálního lehátka do vany,“ sdělila maminka Martina.

Podívejte se do fotogalerie zachycující Orient showe 2016

Devítiletý Jakub Pecka z Libštátu se v roce 2009 narodil jako zdánlivě zdravý chlapec. Měřil 50 centimetrů, vážil skoro čtyři kilogramy. Rodičům se ale po čase nezdála jeho malá pohybová aktivita. Když bylo Kubovi pět měsíců, byl poprvé hospitalizován na neurologii v Praze Krči. „Po důkladném vyšetření nám lékařka řekla, že Kuba má vrozenou svalovou dystrofii,“ popisuje Jakubova maminka Martina. Při této nemoci dochází k ochabování a ubývání svalové tkáně, nemoc je nevyléčitelná.

Nedlouho od chvíle, kdy se rodina dozvěděla diagnózu, vznikl účet 214 584 400/ 0600, který je platný dodnes. Z darů, které na něj míří, se podařilo koupit například speciální kolečkové křeslo a Kuba se už více než rok těší z psího kamaráda se speciálními schopnostmi.

JABLONECKÁ SKLÁDAČKA

Přesně ve stejný čas odstartuje charitativní závod Jablonecká skládačka. Kde jinde než na Tajvanu u jablonecké přehrady. Soutěží se ve čtyřech disciplínách, a to v plavání, v plavbě na kánoi, cestě bludištěm a v jízdě na kole. Výtěžek akce půjde na pomoc konkrétní osobě, letos organizátoři vybrali 20letého Petra Stanislava, kterému se v roce 2016 zásadně změnil život, když jako spolujezdec havaroval na motocyklu. Následkem nehody měl přerušenou míchu a mnoho vážných zranění. Je ochrnutý na spodní část těla a trvale odkázaný na invalidní vozík.

Už v pátek 15. června potkáte v ulicích Jablonce studenty Gymnázia U Balvanu, kteří budou za 30 korun prodávat magnetky pro sbírku Pozvedněte slabé!, kterou pořádá Nadace Euronisa. Sbírku podpořil herec Jiří Lábus a liberecký hejtman Martin Půta.