Podíl nezaměstnaných osob zůstal v Libereckém kraji v únoru na 4,1 %. Je to více než je celorepublikový průměr (3,9 %). Lidí bez práce ubylo ve třech okresech, nárůst zaznamenalo jen Liberecko. Podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než republikový průměr vykázaly rovněž tři regiony, nejvyšší byl v okrese Semily (4,5 %). Nejnižší podíl uchazečů byl zaznamenán na Českolipsku (3,6 %).
Vývoj na trhu práce aktuálně odpovídá ročnímu období. Ze strany zaměstnavatelů přetrvává zájem o nové zaměstnance, převážně v technických a dělnických profesích. Dlouhodobá poptávka je i po kvalifikovaných řemeslnících. Zároveň v horských střediscích pokračuje zimní turistická sezóna.
Stále platí, že v přijímání nových zaměstnanců jsou zaměstnavatelé opatrnější než v předchozím roce a zaměřují se i na efektivnější vytváření finančních rezerv. Zejména kvůli dražším energiím či surovinám. Současně se ale většina z nich snaží udržet stávající stavy zaměstnanců a neplánuje výrazně propouštění.
„S nástupem jarních měsíců očekáváme každoroční rozjezd sezónních prací, především ve stavebnictví, v lesnictví nebo zemědělství. Současně už nyní zaznamenáváme zvýšený zájem ze strany měst a obcí o pracovníky v rámci veřejně prospěšných prací. V následujících měsících by nezaměstnanost mohla začít mírně klesat,“ shrnuje ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
V průběhu měsíce úřady práce v Libereckém kraji nově zaevidovaly 1 579 osob. Ve srovnání s lednem to bylo méně o 689 lidí. Z evidence během února odešlo celkem 1 589 uchazečů, o 247 méně než v předchozím měsíci.
V únoru klesl i počet hlášených volných pracovních míst, a to na 7 641. Na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru 1,7 uchazeče, z toho nejvíce v okrese Jablonec nad Nisou (2,9).