V dohledné době vyrostou na trase Liberec – Tanvald – Harrachov další tři zbrusu nová vlaková stání – dvě v Desné a jedno ve Velkých Hamrech. Všechna už se začala stavět.

„Na našem území jde o zastávky Riedlova vila a Pustinská. Hotové by měly být na podzim letošního roku,“ řekl Deníku starosta Desné Marek Pieter.

Ve Velkých Hamrech vyroste nová zastávka přímo v centru města. „V pondělí se začíná stavět. Hotová by měla být do dvou měsíců. Nádraží je u nás úplně stranou, takže necháváme postavit zastávku tam, kde je nejvíc potřeba. Byl to náš letitý záměr a říkali si o to i sami cestující,“ poznamenal starosta Velkých Hamrů Josef Pala.

Všechny čtyři nové vlakové zastávky vycházejí z někdejšího obřího projektu Regiotram, který měl vylepšit dopravní obslužnost v kraji, jenže nakonec padl, protože nezískal podporu vlády. „Některá města se k tomu, že projekt nevyšel, postavila čelem a sama se pokoušejí realizovat dílčí části Regiotramu, jako právě zastávky,“ podotkl Marek Pieter.

Smržovce, Desné i Velkým Hamrům se v rámci Mikroregionu Tanvaldsko podařilo získat na výstavbu vlakových zastávek 26 milionů korun z fondů Evropské unie. Za tyto peníze se podařilo ve všech třech městech vybudovat i nová autobusová stání.

Podle starosty Smržovky se nová vlaková zastávka osvědčila. „Je dokonce frekventovanější než hlavní nádraží,“ řekl Marek Hotovec.