Již jste o tom slyšeli? Nová cyklostezka Greenway Jizera je velkým lákadlem.

Každý den proudí po nové cyklostezce Greenway Jizera desítky nadšených návštěvníků. Úsek z Malé Skály do Dolánek již léta patří k velkým lákadlům Maloskalska a po dokončení dvou nových mostů se stal ještě dostupnějším a využitelnějším i pro rodiny s malými dětmi. Trasa Malá Skála Dolánky je již přes osm let nejčastější volbou většiny vodáků, kteří se Žlutou plovárnu pravidelně jezdí na vodu. Od roku 2012 v nabídce služeb Žluté plovárny přibyla také půjčovna koloběžek a každý vodák se tak může vrátit zpět na start výletu na koloběžce!

Naše trasa

Ideální výlet pro celou rodinu pak může vypadat například takto:

Ráno přijedete na Žlutou plovárnu, zaparkujete, dáte si v plovárenském bufetu kávu nebo snídani. Pak si půjčíte loď dvoumístnou Sambu pokud jste dva až tři anebo třísedačkovou Sambu pokud jste tři až čtyři, abyste si nenamočili fotoaparáty nebo mobilní telefony nezapomeňte si vzít i nepromokavý vak nebo barel! Potrénujete si jízdu v kanoi na klidné vodě nad maloskalským jezem, a pak se už můžete vydat vstříc zážitkům na řece Jizeře.

Po prvním pohodovém avšak i adrenalinovém zážitku (maloskalský jez) vás čeká úsek plný kličkování mezi hrázemi vytvořených táborníky z kempu. Nechybí zde také průjezdy malými jazyky a tu a tam i odpíchnutí od větších kamenů na dně. Jakmile podjedete most pro motoristy na Malé Skále, vrátí se do koryta řeky náhon z maloskalské vodní elektrárny, voda teče opět naplno a vy si užíváte svižnou plavbu.

Zmrzka či obídek

Po necelých dvou kilometrech spatříte další lávku přes řeku. Jedete u levého břehu a hned pod lávkou zastavíte na krátkou zastávku. Proč? Protože hned u lávky stojí nově otevřený Penzion a hospůdka Křížky a mají zde výbornou točenou zmrzlinu, palačinky, nebo si samozřejmě můžete dát i celý obídek z kvalitní kuchyně restaurace. Ten však doporučujeme až na cestě zpět.

Poté co se občerstvíte, pokračujete ve vašem vodáckém výletu. Jakmile se dostatečně pokocháte nádhernou přírodou Českého ráje, pozdravíte pasoucí se kozy a krávy, zamáváte ledňáčkovi nebo vydře, pomalu připlouváte do stojatějších vod zadržených jezem v Dolánkách. Po levé ruce uvidíte místo zvané Zrcadlová koza a po dalších 500 metrech už vás čeká cíl první části výletu. Vystupujete až těsně nad doláneckým jezem jsou zde schody pro pohodlné vystoupení, loď vytáhnete na břeh, odtáhnete trošku stranou, aby nepřekážela dalším vodákům, a odnášíte si vesty, pádla a barely do naší základny v Dolánkách vzdálené asi 200 metrů.

Převléknout!

Zde, v Infocentru Dolánky (hned na parkovišti pod Dlaskovým statkem) věci zde odevzdáte, posadíte se do kryté zahrádky vodáckého občerstvení a vychutnáte si točené pivo, nebo specialitky jako Cider, či Cool Lemon. Děti jistě uvítají zmrzlinu nebo párek v rohlíku. Půjčovna koloběžek v Infocentru Dolánky má pro vás již nachystané koloběžky značky Kostka a jakmile naberete síly, vydáte se na cestu zpět na Malou Skálu.

Cesta na koloběžkách podél řeky Jizery je stejně krásná jako plavba po vodě. Nová cyklostezka Greenway Jizera nabízí zpočátku hladký asfalt (3km) a poté co v obci Rakousy překonáte železniční most, s rozšířením pro cyklisty, pěší i koloběžky, povrch se změní na uježděnou šotolinu (2km až k dalšímu mostu). Převýšení je velmi mírné a trasu Dolánky Malá Skála tak zvládne celá rodina (na koloběžkách Kostka Tour a Hill) i děti na koloběžkách pro nejmenší (Kostka Kid).

Pauza na limču

Po překonání druhého mostu jste opět ve vodácké restauraci Křížky, kde si dáte kýžený obídek. Děti si pohrají na obřím pískovišti, ke kterému již brzy přibudou dětské dřevěné atrakce, dospělí si odpočinou ve stínu magnolie a poobědvají s výhledem na tekoucí řeku Jizeru. Po závěrečném moučníku se celá rodina vypraví na poslední kilometr do Malé Skály. Projedete kolem Boučkova statku s galerií Josefa Jíry, minete několik stylových maloskalských stavení a stodol a za chvilku jste zpět na Žluté plovárně.

Když vám zbudou síly, můžete si v areálu Žluté plovárny s dětmi zahrát pétanque, stolní tenis a badminton, nebo s přáteli beach volejbal či nohejbal. Oblíbenou kratochvílí pro aktivní odpočinek je pak naše nové lákadlo paddleboard. Na tomto nafukovacím nebo plastovém surfovém prkně se stojí a pádluje prodlouženým pádlem a užijete si s ním spoustu legrace.

I nocleh

Chcete si u nás prodloužit pobyt, splout delší úsek řeky Jizery nebo naplánovat rovnou vícedenní výlet? Není to žádný problém provozovatel Žluté plovárny, firma SUNDISK, vám nabízí tři druhy ubytování na Malé Skále a v okolí v Českém ráji útulný Penzion Křížky, vodáckou ubytovnu U Tlusťocha (přímo na Žluté plovárně) nebo Kemp Žlutá plovárna a Kemp Dolánky. Informace o ceně i volných kapacitách se dozvíte přímo v infocentru na plovárně nebo v našich ostatních základnách.