V Raspenavě ještě dokončují vnitřní komunikace kempu, v Hrádku nad Nisou už navážejí nový písek na pláže tamního zatopeného lomu Kristýna. Návštěvníci už prakticky nepoznají, že kempy velká voda zasáhla, dokonce na tom vydělali.

Na turisty čekají opravené nově vybavené chatky, na Kristýně také nové bufety a restaurace. Obnovit se zatím nepodařilo kemp ve Frýdlantu, který velká voda zničila.

V Hrádku nad Nisou se voda zastavila těsně na hranici kempu jen díky tomu, že hráz nevydržela nápor vody a protrhla se. Kdyby totiž hráz vydržela, voda by dál stoupala a zaplavila celý kemp. Takto se však nádrží prohnala rozbouřená řeka. Vodu lomu znečistila a přinesla kolem 20 až 30 centimetrů bahna na dno. Lom je ale téměř 30 metrů hluboký, a tak to návštěvníci nepocítí.

"Hygienické rozbory ukázaly, že voda už je v pořádku," řekl Radek Petr, výkonný předseda představenstva společnosti Kristýna, jež areál i kemp provozuje. Na květen přesto ještě provozovatel chystá velkou akci pro potápěče, kteří budou čistit dno.

Novinkou letošní sezony bude na Kristýně pravidelná úprava pláží, vedle nového občerstvení vzniklo i nové dětské hřiště. Podle hrádeckého starosty Martina Půty je zatím hráz lomu opravena jen provizorně, její rekonstrukce se připravuje na podzim.

"Nechceme to dělat v letní sezoně," vysvětlil. Opravy se podle něj současně dočkají i komunikace kolem areálu, které rovněž poškodila velká voda. Návštěvníci na tom vydělají, město chce kolem Kristýny vytvořit dva okruhy pro in-line bruslení.

Také v Raspenavě už finišují přípravy na novou sezonu. Tamní kemp stojí jen pár metrů od Smědé, a tak skončil loni pod vodou. "Za to, že nebyly škody větší, vděčíme hrázi z pytlů, kterou jsme udělali," řekl tamní provozovatel Miroslav Eliáš. Hodně podle něj pomohli hosté, kteří byli na místě a s úklidem přijeli pomoci další pravidelní návštěvníci.

Za podpory města i kraje se podle Eliáše podařilo opravit poškozené budovy, vybavení bylo ale nutné nakoupit znova. Ještě minulý týden dokupoval Eliáš nové přikrývky do chatek a povlečení, do pátku 29. dubna bude opravena i vnitřní komunikace. "Příjezdová silnice zatím opravena nebyla, projet se po ní ale dá bez větších problémů," dodal provozovatel.

V Libereckém kraji je na 30 kempů, které disponují 1600 lůžky a 2500 místy pro stany a karavany. V posledních letech ročně ubytovávají kolem 70.000 klientů, což představuje asi desetinu turistů, kteří v kraji v průběhu roku přenocují.

Nejnavštěvovanějším kempem je čtyřhvězdičkový Autocamp Sedmihorky v Českém ráji, který má ale celoroční provoz. I tam čekají na návštěvníky v létě další opravené chaty a také nový program. Do úprav kempu Klůček investovala i společnost Regata (dříve Regio Máchova kraje), která provozuje pláže u Máchova jezera.