Pět potvrzených, tři pravděpodobné sestřely, jeden poškozený německý letoun. Druhý nejúspěšnější noční stíhač v rámci 68. perutě a třetí čs. noční stíhač ve Velké Británii vůbec. Již po čtyřech měsících operační služby mu bylo v srpnu 1942 britským panovníkem Jiřím VI. uděleno vysoce ceněné britské vyznamenání DFC. To je jen zlomek činů Ladislava Bobka, rodáka z Malé Skály, plukovníka letectva in memoriam.

„Byl to jeden z našich nejlepších stíhacích letců za druhé světové války," potvrdil Michal Rezler, starosta Malé Skály.

Jako poslední ze tří válečných hrdinů pocházejících z Malé Skály dosud neměl pamětní desku. To se změní již v 15 hodin tuto sobotu 12. září.

Stane se tak u příležitosti 105. výročí narození Ladislava Bobka ve středu obce. „Uvítáme hosty, přiblížíme životopis Ladislava Bobka, pak zřejmě přijde proslov poslance Jana Farského, který převzal nad akcí záštitu. Možná přijede, pokud to zdraví dovolí, i generálmajor Jaroslav Klemeš, příslušník paradesantního výsadku Platinum Pewter," přiblížil Michal Rezler.

Na místě bude pokřtěna i životopisná kniha o Ladislavu Bobkovi, kterou po mnoho let zpracovával jeho vnuk Martin Vrána žijící v Brně. „Jmenuje se Mezi hvězdami a mořem a bude na Malé Skále k dostání," doplnil starosta obce. Kniha obsahuje asi 125 černobílých fotografií. Většina z nich dosud nebyla nikde publikována.

Byť má dnes obec Malá Skála i s přidruženými částmi něco málo přes jedenáct set obyvatel, může se pyšnit třemi rodáky, jež významně zasáhli do bojů 2. světové války.

Bojoval nejdříve v Polsku, pak v Anglii

Martin Vrána shromažďoval materiály na knihu o životních osudech svého děda Ladislava Bobka deset let. Jeho životopisy rozeslal po všech známých webech zabývajícími se 2. světovou válkou, válečným letcům, potažmo působení československých vojáků v zahraničí.

Kniha nese název Mezi mořem a hvězdami a bude k mání i na Malé Skále, rodišti Ladislava Bobka. Ten se narodil 23. srpna 1910 v obci Malá Skála. V osmnácti se přihlásil k vojenskému letectvu. Poté působil hlavně jako stíhací pilot.

Z okupované vlasti do sousedního Polska uprchl ilegálně 18. července 1939. V Krakově se přihlásil do řad zahraniční vojenské odbojové akce. 18. září 1939 byl zajat postupující Rudou armádou, devět měsíců internován v Orankách u Nižního Novgorodu, odkud se dostal do Anglie, kde se přihlásil ke službě u nočního stíhacího letectva.

Osádka Bobek - Kovařík si počínala neobyčejně úspěšně. Připsala si pět sestřelů Do 217 jistých, jeden Do 217 pravděpodobný a tři letouny Do 217 a Ju 88 poškozené.

Kromě již DFC byl oceněn třeba čtyřikrát Československým válečným křížem, Poláci mu udělili svůj Krzyz Walecznych, Britové ještě The 1939-1945 Star, Defence Medal a War Medal.

Po válce a komunistickém převratu musel Ladislav Bobek opustit armádu, od věznění ho zachránilo vleklé onemocnění. Zemřel 14.prosince 1981 v Hradci Králové.

Na Malé Skále mají své pamětní desky další dva rodáci váleční hrdinové a to plukovník Čestmír Šikola narozený v Mukařově (zemřel 29. února 2008 na Malé Skále), radista odbojové paraskupina Clay, a armádní generál Alois Liška, velitel dělostřelectva v rámci 1. československé smíšené brigády, s níž se roku 1944 zúčastnil obléhání přístavu Dunkerque. Po pronásledování STB se odstěhoval zpět do Velké Británie, kde zemřel v roce 1977.