Maloskalské kulturní léto začalo. Již v těchto dnech mohou zájemci navštívit Maloskalskou galerii Josefa Jíry, kde probíhá výstava obrazů Jiřího Kačera.

Letos možná dorazí na Maloskalské kulturní léto i Jiří Bartoška na promítání filmu Teorie Tygra, které je naplánováno v Kině Androvna na 12. července.

Přírodní amfiteátr La Skala se letos poprvé otevře 24. června a to divadelní podobou filmu Padesátka. Hlavní role: Ondřej Pavelka, Jakub Prachař či Marek Taclík.

Ale ouha, pokud si myslíte, že skočíte v Jablonci do auta a vyrazíte na Prachaře na Malou Skálu, organizátoři vás zklamou. „Je naším zájmem, aby se vstupenky dostaly především k maloskalským divákům," vysvětlil Richard Balous, duchovní otec návratu letní akce na Malou Skálu, jinak majitel kulturního prostoru La Fabrika v Praze, podstatu Maloskalského kulturního léta.

Vstupenky na představení v La Skala jsou do konce května k dostání výhradně v zahradnictví Dufek, poté budou nabídnuty i v elektronickém předprodeji.

I loni hostila Malá Skála velmi známé umělce. Vždyť na výstavu divadelních fotografií svého kamaráda kameramana Jana Malíře dorazil i Bolek Polívka i s dcerou Annou.

Potencionální návštěvníci Maloskalského kulturního léta mohou novinky sledovat na Facebooku.

Program:

AMFITEÁTR LA SKALA

24. června ve 20:30 - PADESÁTKA Hrají: Ondřej Pavelka, Jakub Prachař, Marek Taclík a Michal Pavlata ze záznamu
Text: Petr Kolečko, scénografie: Adriana Černá, režie: Vojtěch Kotek

7. července ve 20:30 - koncert 1/2 PAVEL HAAS QUARTET housle: Marek ZWEIBEL, viola: Pavel NIKL

1. Johan Sebastian Bach:výběr z Invencí
2. W.A.Mozart: duo pro housle a violu Gdur KV423
3. B.Martinů:Tři Madrigaly pro housle a violu H313
4. J.Halvorsen: Sarabanda na téma G.F.Händela
5.J.Halvorsen: Passacaglia na téma G.F.Händela

13. července ve 20:30 - ZHASNĚTE LAMPIONY Hrají: Tatiana VILHEMOVÁ a Marián MIEZGA. Režie: Peter Serge Butko

MALOSKALSKÁ GALERIE JOSEFA JÍRY - výstavy

Jiří KAČER - 7. května - 10. června
BELDA FACTORY - 11. června - 15. července
Roman TÝC 16. července - 26. srpna
Maya ROZTOČILOVÁ 27. srpna - 25. září

KINO ANDROVNA (autorská a mimořádná promítání)
11.června - TAJEMSTVÍ DIVADLA SKLEP s Olgou DABROWSKOU
12. července - TEORIE TYGRA s Jiřím BARTOŠKOU
UČITELKA - s Janem HŘEBEJKEM (bude upřesněno)
TO NEJLEPŠÍ Z FAMO (bude upřesněno)

JAK TO BYLO

Maloskalské kulturní léto je vlastně takový návrat zpět. Vlastně až do sedmdesátých let minulého století a k malíři Josefu Jírovi. „Vyklidil starý kuželník, původně příslušný k hospodě U Bílků a vytvořil z něj letní galerii. Ve velkých městech bděla cenzura, tady se to podařilo ošálit. Prostor tak mohli a dostali i jinak ne příliš režimem populární výtvarníci. Na vernisáže přijížděli Josef Kemr, Jan Kačer, recitovali dva tisíce let starou mongolskou poezii o zlu a mocipánech. Pravidelně začali přijíždět Smetanovci. Přes léto cvičili v Lučanech nový repertoár a v srpnu ho přijížděli zahrát do sokolovny. Rok přidal rok, stala se z toho tradice a Maloskalské kulturní léto bylo na světě," popsal Richard Balous.

Na jaře 1990 s Josefem Jírou založili Žlutou plovárnu společnost pro poesii v krajině a rozhodli se, že znovu postaví plovárnu. Tradice letních slavností na řece už na Malé Skále byla za první republiky, stačilo navázat. 6. července 1990 na pódiu z lešenářských trubek zahrála skupina Lucie a mezi lidmi procházela 1. českomoravská hudební společnost (Čechomor).

V korunách stromů byly lampióny a dva a půl tisíce lidí, se kterými nikdo nepočítal. První Benátská noc byla na světě. „O půlnoci Jiřina Bohdalová, s tehdejším předsedou MNV Drobníkem, poklepali na základní kámen Žluté plovárny a tmou se nesl zpěv národní árie Dobrá věc se podařila," vzpomíná Balous.

Vznikla společnost Arva Patria, která vede galerii, jež nese jméno svého zakladatele a hnacího motoru Josefa Jíry, kde se pořádají pravidelné letní výstavy.