„Loni jsem nebyl, protože mi dávali plechové koleno, ale letos jsem si nechal postavit novou loď. Už se těším, až zase popluji,“ říká sedmasedmdesátiletý Ivo Raab a zrakem kontroluje slalomovou trať Paraplíčko nedaleko soutoku Kamenice a Jizery.
Již od mládí tráví volné chvíle na vodě v okolí Podspálova. „Když jsme na začátku padesátých let začínali koketovat s rychlou vodou, bylo všechno úplně jiné. Vždyť jsme jezdili na lodích vyrobených třeba i z papíru,“ vysvětluje s tím, že kostra lodi se obalovala roličkami toaletního papíru, na který se pak nanášely barvy. „Díky truhláři Nedomlelovi jsme měli i atypické skládací kajaky. Chodil jsem si k němu do dílny stavět pádla,“ vzpomíná a ukazuje Nedomlela, jehož jméno zapomněl, na fotografii.

Z Jablonce na Kamenici


Ivo Raab byl v Jablonci členem vodních skautů, kteří se nepřestali scházet ani po zákazu Skauta. Nad soutokem Jizery s Kamenicí koupili v padesátých letech chatu a začali laškovat s peřejemi. V Železném Brodě fungoval kanoistický oddíl a Jablonečáci se s ním začali zžívat.
Zdejší vody se stávají známými po celé republice. „Zajížděl sem trénovat i reprezentační mančaft. Hodně to tady zpopularizoval reprezentant Milan Svoboda, za kterým sem jezdil třeba i spisovatel Jaroslav Foglar,“ vypráví můj průvodce kempem Paraplíčko a údolím řeky.
V roce 1953 si parta nadšených vodáků staví první trasu na Kamenici. O rok později zde již probíhá první soustředění nadšených příznivců pod dohledem reprezentačních kanoistů. „Tehdy jsme chodili s kajaky na zádech z brodského nádraží pěšky,“ přidává vitální muž jemnou perličku. V tom samém roce se hrstka vodáků z Kamenice rozhodla přihlásit se na Mistrovství ČSSR, konané ve slovenském Liptovském Mikuláši. „Cestou vlakem jsme se teprve učili pravidla. Na místě jsme se svými skládacími kajajky budili velké pozdvižení,“ přidává další zážitky. Účast na mistrovství vlévá vodákům další síly. Vodáctví se rozrůstá po i proti proudy Jizery a Kamenice. A začalo se i závodit. Třeba v Jesenném proběhlo trojutkání Semily – Železný Brod – Jablonec. Z krajského přeboru v roce 1957 se dokonce dochoval kuriózní plánek trati.
Zdejší vodáci ale zajíždějí i na závody do okolí. „Jezdili jsme vétřieskou, hodně vlakem. A třeba až do Třebechovic,“ přiblížil Raab.
Dlouhé roky se konaly na Kamenici u mostu na Podspálově závody pod době poplatném názvu Cena osvobození.
V roce 1987 stojí Ivo Raab u obnovení oddílu v Železném Brodě. Ještě za totality si oddíl staví na Paraplíčku loděnici, jak se dochovala dodnes.

Paraplíčko

„Pracoval jsem v Železnobrodském skle a všiml jsem si takových dřevěných desek, které nikdo nechtěl, ředitel ani nevěděl, proč tam jsou. Dali nám je a my jsme s Turnovákama loděnici postavili,“ vrátil se v myšlenkách k opravdovému oživení Paraplíčka.
A propó, proč Paraplíčko? Podle zdejší vyhlídky s lavičkami, nad kterou ční dřevěné paraple. Podobných vzniklo v okolí Železného Brodu během 2. světové války zřejmě šest. Další se nachází třeba na vrchu Šibeničák.
Vodácký oddíl se v roce 2001 rozhodl vyhlídku zrekonstruovat. Stavební práce si vodáci odbyli sami, železnobrodská radnice nechala postavit nové paraple a lavičky. Vyhlídka se nachází přímo u silnice mezi Brodem a Podspálovem a je častou zastávkou in–line bruslařů i cyklistů, kterých tady zvláště v létě jezdí nepočítaně.
Přichází rozkvět místa. Na Jizeře se konají další závody, ale míří sem i rodiny za relaxací a odpočinkem.
V roce 2005 dochází i na úpravu slalomové trati. „Vyšel nám vstříc kraj i Povodí Labe. Vybudovali jsme hrázky a areál začal opravdu žít,“ vzpomíná Raab. Přírodní slalomová trať Paraplíčko i dnes hostí České poháry žáků i Mistrovství ČR mladých nadějí. „Stará parta furt drží. Sedávám u vody a jsem rád, když to tu žije,“ vypráví otec dvou synů, kteří šli v jeho šlápějích. Jeden reprezentoval ve vodáckých sportech coby akademik, druhý byl dokonce reprezentantem a dostal se i na olympiádu.
A kdo ze slavných projížděl slalom Paraplíčko? „Zřejmě to bude olympijský medailista Miroslav Šimek,“ sdělil Raab.
Bezplatný kemp, slalomovou trať a vyhlídku najdou zájemci, pokud se vy