A kdo se na chatu Pláně na Oktoberfest vydal, nelitoval. Počasí bylo ve vyšší nadmořské výšce příjemně slunečné a vzduch čistý.

„Tady řídí návštěvnost to nahoře," ukazuje hlavní pořadatel Ladislav Pavlů na nebe, kde svítí sluníčko, a mne si ruce nad letošní účastí.

Tento rok má možná Oktoberfest našlápnuto na rekord. „Odhaduji, že tady už mohlo být kolem dvou tisíc lidí," komentuje Pavlů. Přesného počtu návštěvníků se asi nedopátráme, protože na akci je vstup volný, je ale sobota odpoledne, terpve pár hodin po začátku, a areál je už plný.

Na pódiu zrovna skončil písničkář Jiří Schmitzer, který byl jedním z největších taháků letošního ročníku.

„Jiří Schmitzer byl letos poprvé. Snažíme se program pořádat tak, aby se střídaly známé i méně známé kapely," vysvětluje Pavlů.

Proto i letos program lákal návštěvníky kromě známých jmen, jako je například Ready Kirken nebo Garáž s Tony Ducháčkem, i na Pohřební kapelu nebo Kšandy industry.

„Šli jsme si poslechnout hlavně Jirku Schmitzera, ale asi tady zůstaneme do večera," vypráví pár starších Liberečanů, který se na Pláně vypravil z Hanychova pěšky. „Zpátky asi pojedeme autobusem," zvedají kelímky s pivem.

Kolik se během akce vypije piva, se hlavní pořadatel bohužel svěřit nechce. Asi to bude o něco méně než na jeho slavnějším jmenovci v Mnichově, kde každoročně proteče šesti miliony hrdly návštěvníků z celého světa kolem sedmi milionů tupláků. Liberecký Oktoberfest také na rozdíl od mnichovského, který trvá déle než dva týdny, zabere pouze dva dny.

Letošní akce se na Pláních konala už pošesté.