Rozložení čerpání peněz na další roky, umožnit poskytnout půjčku na opravy fasád a střech se zachováním tradičních prvků a s dvouprocentním úrokem. To jsou novinky, na které letos mohou čerpat půjčky z městského Fondu na zlepšení úrovně bydlení jak právnické, tak fyzické osoby.

Jablonecká radnice chce mezi soukromníky rozdělit podobně jako v minulých letech deset milionů korun a pokud lidé o půjčky projeví vyšší zájem, prostředky do fondu ještě přidá.

„Vypsali jsme dokonce ještě dva nové tituly,“ řekl jablonecký místostarosta Lukáš Pleticha s tím, že město chce pomoci tomu, aby stavby zůstaly takové jaké jsou. „Z minulého roku se nám systém čerpání půjček osvědčil, a tak v něm chceme pokračovat,“ konstatoval místostarosta.

Od 1. října jsou zveřejněny informace pro žadatele o půjčky na úřední desce a webových stránkách města. Zájemci o půjčku mohou žádat do konce ledna příštího roku. „Vybraní žadatelé pak budou vyzváni k podpisu smlouvy,“ podotkla mluvčí jablonecké radnice Jana Fričová.

Půjčky na historické střechy a fasády mají splatnost sedm let. Žadatel může získat až tři sta tisíc korun na jeden dům.

V období duben až prosinec 2010 proběhne čerpání půjček na základě předložených faktur za provedené práce. „V loňském roce jsme vyhověli jedenácti žadatelům. Letos lidé půjčku využívali především na opravy střech, výměny oken a dveří nebo zateplení budov,“ informoval místostarosta Jablonce.

Podmínkou poskytnutí půjčky je, aby dům byl bytový. „Nemovitost může firma vlastnit, ale dům musí být bytový,“ upozornil Pleticha.

Jablonec sice musel kvůli daňovým příjmům snížit rozpočet o 90 milionů, Fondu na zlepšení úrovně bydlení se škrty naštěstí nedotkly.