„Ze začátku se děti hrozně hádaly. Dcera měla pocit, že už něco umí a Ondra teprve začínal. Ona se mu musela přizpůsobit. Bylo to těžké,“ svěřila se maminka jednoho z nadějných párů trénujících společenský tanec v jabloneckém klubu TOPDANCE Jaroslava Dušková. V konečném výsledku totiž nejde jen o výkony samotných párů, ale svůj lví podíl na tom mají i jejich rodiče.

Je hezké, že se děti tak krásnému sportu věnují, ale bez dohledu a skutečné participaci rodičů se výsledky nedostaví, i kdyby byl pár sebenadějnější. „Talent po pár lekcích odhadneme, ale to není všechno,“ upozorňuje Jana Jägerová. Nikoliv bezvýznamným prvkem je také ekonomická situace rodiny.

Důležitá je podle ní ale především pravidelná docházka. Budoucnost se začíná rýsovat až tak druhým rokem. „Ideální je, pokud je pár pod vlivem trenéra z jedné strany a pod vlivem rodiny ze strany druhé. Pak se podaří talentované děti správně nasměrovat,“ vysvětlila Jägerová.

V týdnu trénink, o víkendu závody

Společenský tanec s sebou nese také řadu odříkání. Děvčata si musí uvědomit, že na parketu prostě velí kluk. „Katce to trvalo dost dlouho, ale už Ondru poslouchá,“ doplnila maminka tanečnice Katky, která do klubu přišla ještě jako předškolačka. Dceru podporuje, ona sama je na tom, jak přiznala, s tancem hodně špatně.

Rodiče se při dopravě na závody velmi často střídají. Vyslat své ratolesti, kterým v drtivé většině ještě není patnáct, s objemnými vaky s šaty a taškami samotné nejde. „Ani spoje nejsou tak ideální a taneční sály nemusí být v dosahu dojezdového nádraží,“ upozornila Jägerová.

„Mně to časově nevychází kvůli práci. Jezdí hlavně rodiče tanečníka,“ svěřila se Eva Roubalová, maminka tanečnice z dalšího páru. Za letošní sezonu odjel tento pár devět soutěží. „Ale někteří mají odjeto přes čtyřicet soutěží,“ povzdechla si.

Protancovat střevíčky, to je sen

Kdy to začíná? U filmových pohádek, na první diskotéce ve školce, nebo při sledování Star Dance v televizi? U každého jinak. Kačka Dušková se k prvním krůčkům dostala ve školce. „Paní Jägerová tam učila rytmiku a holku to moc bavilo,“ vysvětlila maminka. Letos už v klubu trénuje čtvrtým rokem.

Spolu s partnerem Ondrou v klubovém žebříčku TOPDANCE dali „na frak“ podstatně starším párům. Na závody jezdí téměř každý víkend. „Už vyhrávají, co kde můžou,“ suše poznamenal děda Ondřeje, Jaroslav Sedláček.

Sám Ondra by už chtěl postoupit výš. "Z latiny mám nejraději sambu a ve standartu quickstep," pochlubil se Ondra. U nyní se těší, až budou moci přidat paso doble.

U Sedláčků v rodině si na starosti vzali dopravu na závody. Žijí tancem tak, že se mu začal věnovat i druhý vnuk.

Splněný sen je být tanečníky jako profesí. Alespoň to si dnes obě děti myslí. „Už jsem protancovala asi patery boty,“ usmívala se medailemi ověnčená Katka. A bot bude prý ještě hodně, než se začne tancováním živit. „A partner je hodný, už ho i poslouchám,“ šibalsky na mě mrkla.