Koncepce prevence kriminality budou zastupitelé města projednávat až na zářijovém zasedání, což umožní minimálně jeho představení novému řediteli MP Jablonec. Na uvolněné místo velitele strážníků je již vypsáno výběrové řízení.

„V současné době máme čtyři uchazeče o tento post. Výběrové řízení proběhne ke konci května,“ přiblížil Petr Tulpa, starosta Jablonce. Současně radnice nechtěla prozradit, kdo je mezi kandidáty. Nového ředitele by se podle závazků úspěšného kandidáta, mohli strážníci dočkat nejdříve 1. června, nejpozději pak 1. září.

Již nyní je tak jasné, že Koncepce prevence kriminality bude schválena již s vědomím nového ředitele. Městu výrazně napomohl fakt, že republikový výbor pro prevenci kriminality přesunul termín předložení městských koncepcí až na samý konec září letošního roku. „Proto i jablonecká koncepce bude projednávána právě na zářijovém zastupitelstvu,“ vysvětlila Jana Fričová, tisková mluvčí jablonecké radnice.

V současné době zpracovává specializovaná firma sociálně demografickou analýzu a šetření pocitu bezpečí občanů. „Sbíráme hlavní statistické údaje jako trestnou činnost nebo zaměstnanost, prostě hrubá komentovaná data. Po zpracování těchto dat se budeme věnovat vytipovaným rizikovým oblastem,“ uvedl Stanislav Jäger za libereckou firmu Tima s. r. o., která analýzu pro město připravuje. Její hrubá podoba by měla být hotova ještě tento týden.

Koncepci prevence kriminality měl dodělat již bývalý ředitel Pavel Onodi, který na svůj post rezignoval k poslednímu dnu měsíce dubna, pod tlakem okolností žaloby na jeho osobu ve věci vydírání. „Koncepci kriminality pan Onodi nedodělal,“ konstatoval Tulpa na tiskové konferenci po jednání Rady města. Městská policie Jablonec má v současné době 46 strážníků, další tři jsou v procesu zapracování. I s ředitelem by měla mít celkem 51 strážníků.