Období prázdnin je veselé pro děti, ale občas noční můrou pro jejich rodiče. Rozdělení dovolených nepokryje celé dva měsíce a nastává otázka, jak situaci řešit. Vedení města se proto snaží pomoci příspěvkem na prázdninovou péči o předškolní děti a žáky prvních tříd.

„Na prázdninový provoz město přispívá 100 korun každému dítěti na jeden pobytový den u městem registrovaného poskytovatele služby," připomíná náměstek primátora Pavel Svoboda a dodává, že maximální příspěvek na jedno dítě o hlavních prázdninách může dosáhnout až 500 korun. „Na tuto podporu městský rozpočet pamatuje částkou 210 tisíc korun. Odhadujeme 140 tisíc pro předškolní děti a 70 tisíc pro žáky 1. tříd základních škol," doplnil Svoboda.

Jablonecké mateřské školy přeruší v létě provoz na šest až sedm týdnů To je ostatně i hlavní důvod této podpory. „Po tu dobu zajistí prázdninový provoz pět až devět školek, které se postupně vystřídají. Přesný počet a harmonogram střídání vyplyne z počtu přihlášených dětí v jednotlivých týdnech," vysvětlila způsob zajištění prázdninového provozu vedoucí oddělení školství, kultury a sportu Zdeňka Květová s tím, že systém zápisu, přijímání i placení bude jasný na začátku dubna a rodiče o něm budou včas informovaní.

Příměstské tábory

Stejně jako v minulých letech mohou rodiče příspěvek využít na jedno dítě po dobu nejvýše pěti prázdninových dnů. „To zpravidla odpovídá délce jedné prázdninové aktivity, kterou nabízí soukromé subjekty," podotýká Květová.

Znamená to tedy, že radnice rodinám s dětmi ve zmiňovaném věku přidá na příměstské tábory. Podporu však poskytuje jen registrovaným organizacím. Ty mají možnost přihlásit se do 11. března. „S těmi, kteří splní podmínky registrace, uzavře město smlouvu o zabezpečení dětí na dobu letních prázdnin. Registrovaní poskytovatelé poníží požadovanou úplatu od rodičů o stokorunový příspěvek města na jedno dítě a jeden pobytový den," vysvětlil systém náměstek primátora Pavel Svoboda. Podpora letních pobytů je ovšem jen jednou z výčtu aktivit pro rodiny. Ty mohou například využívat i levnější víkendové cestování MHD.