Jednou z lokalit, kde zavládne stavební ruch, je Proseč. „Liberecká společnost Euro〜czech získá přes dvaačtyřicet tisíc metrů čtverečních za devět milionů korun,“ potvrdila mluvčí radnice Jana Fričová. V lokalitě postaví bytové a rodinné domy se zhruba dvě stě bytovými jednotkami.

Vedle parkovacích míst přímo v objektech počítají s dalšími na terénu. „Ve studii Rezidence Proseč jsme navrhli také mateřskou školku a dům pro seniory a neopomněli jsme na občanskou vybavenost,“ doplnil jednatel společnosti Jaroslav Kašpar.

Investor získá pozemek do vlastnictví až po kolaudaci, o tu musí požádat do dvou a půl roku, tedy 31. října 2010. V návaznosti na rozšíření zástavby v lokalitě na Proseči směrem k Liberci se musí jablonečtí radní vypořádat s překladištěm a třídírnou a přemístit je do jiné lokality. „Zůstat tam nemohou,“ potvrdil místostarosta Otakar Kypta.

O obří projekty jako je výstavba domů na desítkách tisíc metrů čtverečních na Proseči a na Dolině příliš velký zájem nebyl. Do výběrového řízení se přihlásily čtyři firmy.

Na Dolině zastaví celou sluneční stranu až k potoku

Druhou ze zájmových lokalit, kde mohou v budoucnu najít nový domov desítky rodin, je jablonecká Dolina. Zájem zde stavět projevily také pouze dvě firmy jako u lokality na Proseči. „Za pozemek jako celek jsme nabídli přes deset milionů,“ uvedl předseda představenstva PLP Invest Pavel Prade z Jablonce. Přestože je to více, než nabídl vítěz výběrového řízení, stavět nebudou.

Z materiálů k výběrovému řízení totiž jednoznačně vyplývá, že investor SEN PROSPERTY navrhuje koupit pouze zastavěnou plochu, a to za necelých šest milionů korun. „Dost nevšední postup,“ okometoval tento fakt Prade. Podle senátorky a zastupitelky Soni Paukrtové při rozhodování sehrály velkou roli pražským investorem již realizované stavby. „Investují půl miliardy a reference dávají jistotu, že to tak bude,“ uvedla. Byty se budou prodávat v ceně 30 000 korun/m² bez DPH.

Podle Pradeho by jejich studie byla šetrnější k přírodě, objektů 26 a domy by byly nejvýše čtyřpodlažní. Bytů by bylo méně. „Ne kvantita, ale kvalita,“ dodal.