V obřadní síni jablonecké radnice včera ocenili i další, kteří životodárnou tekutinou nešetří pro ty druhé. Za osmdesát odběrů získali zlatý kříž třetí třídy Pavel Janoušek a Jiří Bursa. Pogratulovat a poděkovat jim i dalším třinácti dárcům za čtyřicet odběrů krve přišli starosta Jablonce Petr Tulpa, ředitelka Oblastního spolku Českého červeného kříže v Jablonci Helena Ungermannová a ředitel profesionálních hasičů Petr Bartoň. Ten na slavnostním předávání uvedl: „Jsem jedním z vás. Dárcovství je mým letitým posláním.“

Dostali medaili, i drobnost z Fokusu

Za možnou záchranu životů oceňují dárce čtyřikrát do roka. „Dvakrát za čtyřicet odběrů oceňujeme v obřadní síni jablonecké radnice a za dvacet odběrů získají dárci stříbrné medaile, které předáváme v kapli jablonecké nemocnice,“ vysvětlila Ungermannová.

Jak se člověk může stát dárcem krve? Nejjednodušší je potřebné informace získat na internetových stránkách krajské nemocnice nebo na čísle 485 312 289 a následně se zaregistrovat,“ zmínila ředitelka a upozornila, že prvodárci i bez registrace by měli zvolit k první návštěvě transfuzního oddělení Krajské nemocnice Liberec v Baarově ulici pátek.

Podle průzkumu Deníku vyzvali současné dárce k odběru krve na transfusní stanici v Liberci jejich kolegové nebo kamarádi. „Věděl jsem, že kolega daruje, tak jsem to chtěl zkusit také. Nyní již daruji plazmu a v dárcovství budu nadále pokračovat,“ řekl po převzetí zlaté medaile Petr Jirschik, který dostal i jeden z výrobků, který vytvořili lidé z občanského sdružení Fokus.

Letos uplynulo přesně padesát let od prvního bezpříspěvkového dárcovství krve. „Jen ten dárce, který není motivován finanční odměnou, nemá důvod zamlčet rizikové chování,“ vysvětlila důležitost bezpříspěvkového dárcovství krve Helena Ungermannová, která je sama dárkyní.

Krví dále zásobují nejen nemocnice

V Krajské nemocnici Liberec darovanou krev dále zpracovávají a zásobují zdravotnická zařízení v celém Libereckém kraji včetně jablonecké nemocnice.

Odebraná plná krev s výjimkou autotransfuzí slouží pouze jako polotovar. Po odběru se dále zpracovává na jednotlivé složky a pacient by měl dostat jen tu složku krve, která je indikována k danému onemocnění nebo diagnóze.