Na Silvestra odpoledne by se mohla objevit v Karlovarském kraji, večer pak i dalších krajích Česka. Informoval o tom ve středu 30. prosince Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

„Zpočátku budou převažovat mrznoucí srážky doprovázené tvorbou ledovky. Při dalším postupu k východu začnou převažovat srážky sněhové," uvedli meteorologové. Do pátečního rána by podle nich mohly v západní polovině Čech napadnout až tři centimetry sněhu. Z uježděného sněhu se následně mohou na silnicích a chodnících místy tvořit náledí nebo zmrazky.

Výstraha platí i pro Jablonecko

Výstraha meteorologů před ledovkou platí pro Karlovarský kraj od čtvrtečních 17:00 do 23:00 a pro Středočeský, Plzeňský, Jihočeský a Ústecký kraj od čtvrtečních 19:00 do pátečních 3:00.

Ledovka vzniká jako průvodní jev mrznoucího deště nebo mrznoucího mrholení, kdy dopadají na zemský povrch kapičky přechlazené vody anebo kapičky dopadají na povrch o teplotě pod nulou. Taková voda při dopadu okamžitě zmrzne a vytváří se ledovka, která bývá na rozdíl od náledí čirá a především bývá mnohdy naprosto hladká.

Začátek zimy je v Jablonci podobný jako vloni

Ač se to nezdá, od začátku zimního období 2015/16, napadlo v Jablonci nad Nisou 14 cm sněhu. Po extrémně teplých dnech se současné teploty pohybují kolem nuly a k zajištění bezpečnosti na silnicích, je potřeba, zejména v ranních hodinách komunikace ošetřovat.

„Plošně jsme letos zatím nevyjeli, v případě potřeby provádíme zejména preventivní údržbu na exponovaných místech, abychom zajistili bezpečnou sjízdnost," říká jednatel jabloneckých technických služeb Milan Nožička.

Jablonecká radnice každoročně na začátek zimy, tedy na období 1. 11. – 31. 12. rezervuje na zimní údržbu 5 milionů korun. „Už na začátku prosince jsme věděli, že necelé tři miliony můžeme přesunout do oprav komunikací a mohli jsme zrealizovat velkoplošnou opravu ulice Pod Vodárnou," říká ekonomický náměstek Miloš Vele a dodává: „Pokud bude mít zima takový průběh jako dosud, jsme připraveni přesunout další finance do oprav komunikací, a pokud počasí dovolí, budeme schopni s některými opravami začít už třeba v lednu."

Nevypotřebované zásoby posypového materiálu zůstávají ve skladech TSJ k další spotřebě. Písek i drť se dá použít jako stavební materiál i v průběhu roku, sůl zůstává ve skladu na další zimu. Technické služby, stejně jako pracovníci veřejně prospěšných prací, navzdory nedostatku sněhu nezahálí a provádějí po městě úklidové a údržbové práce.

Vloni sníh pořádně padal až v lednu, ale jen chvíli

Začátek letošní zimy (2015/16) má podobný průběh jako vloni (2014/15), kdy začalo pořádně sněžit až kolem 5. ledna a během dvou dnů v Jablonci napadlo místy až 25 cm sněhu. Na náměstí před radnicí kvůli sněhové nadílce zůstal i vánoční strom. „Strom jsme neodváželi na Tři krále, ale nechali jsme o týden déle, kdy přišla meteorology hlášená předvídaná obleva a nebylo tak nutné odklízet z náměstí tolik sněhu, aby se ke stromu dostal jeřáb," vzpomíná primátor Petr Beitl.

„Loňská zima byla trochu specifická tím, že chvilku mrzlo, chvilku byla obleva a sněhové přeháňky se střídaly s omrzlicí nebo s deštěm. Teplotní rozdíly mají vliv na spotřebu posypových materiálů. I když nesněží, silnice jsou lehce namrzlé a kloužou a je potřeba je ošetřit. Z dosavadního vývoje vyplývá, že letos by se mohla situace opakovat," komentuje zimní údržbu loňského roku primátor Petr Beitl.