Dlouhých šestnáct let trvalo, než se Smržovka dočkala přeměny sedmdesátihektarové louky v zasíťované pozemky pro rodinné domy. V současné době probíhají kolaudace parcel a několik z nich už je prodaných. Smržovka tak co nevidět bude mít zbrusu novou městskou čtvrť.

Vznikly parcely pro domy i byty

V rámci projektu Nová Smržovka vznikly tři pozemky pro bytovou zástavbu a čtyřiašedesát stavebních parcel pro rodinné domy, každá o rozloze zhruba jednoho tisíce metrů čtverečních.

„Cena za metr čtvereční se pohybuje kolem devíti set až tisíce korun. Na to, že stále panuje hospodářská krize, a že se teprve postupně kolauduje, je o tyto pozemky velký zájem, už přes dvacet parcel má své majitele,“ řekl Deníku smržovský starosta Marek Hotovec.

Projekt se podařilo dokončit až v letošním roce, přestože první studie vznikly už v roce 1993.

„V prvních letech se o projekt zajímalo několik developerů, z nichž ale všichni nakonec ustoupili. V roce 1998 pak záměr na několik let úplně zamrznul. Až před dvěma lety se nám podařilo sehnat investora, který na vlastní náklady zasíťoval pozemky a vybudoval příjezdové cesty,“ poznamenal starosta Smržovky.

Nejvíc zájemců je mezi místními

Všechny pozemky zůstaly v majetku města, které je nyní ve spolupráci s investorem nabízí k prodeji. „Máme zájem na tom, aby na těchto parcelách vyrostly domy k trvalému bydlení. Mezi zájemci, kteří už podepsali kupní smlouvy, jsou zatím převážně místní, ale také lidé z Jablonecka, Tanvaldska a Prahy,“ podotkl starosta Smržovky.

NOVÁ SMRŽOVKA
- projekt zahrnuje 64 stavebních parcel pro rodinné domy a 3 pozemky pro rodinnou zástavbu
- pozemky pro rodinné domy mají rozlohu kolem jednoho tisíce metrů čtverečních a jejich cena se pohybuje v rozmezí 900 až 1000 korun za metr čtvereční
- více než dvacet pozemků už je v současné době prodaných