Na okraji pláně stojí sovětský tank. Právě překročil hranice s Finskem a je součástí invazních vojsk v takzvané Zimní válce. Na horizontu se objevují postavy v bílém, na lyžích. Finové jdou bránit svoji vlast.

„Perkele! Huomaa, että saksalainen tankki (k čertu, pozor německý tank),” spíše zašeptá jejich velitel a v mžiku jsou všichni na zemi.

„Rusové chtějí posunout hranici na sever od Leningradu,“ popsal Jaroslav Janoušek, spolumajitel pořádajícího Muzea obrněné techniky ve Smržovce.

Takhle nějak začne další ukázka bojových operací v režii Muzea obrněné techniky ve Smržovce. Tentokrát je ale pojata velmi netradičně. Odehraje se na poli přes silnici proti muzeu a zcela určitě ji zatraktivní zima a sníh.

A k boji nastoupí opravdoví Finové, kterých má na Smržovku dorazit až dvanáct. „S jedním z nich jsme se seznámili již v roce 2007, kdy jsme v aukci vyhráli tři britské tanky Finské armády. Pomohl nám s převozem a začal k nám jezdit. Líbí se mu naše akce,“ sdělil Janoušek s úsměvem.

Slovo dalo slovo, Finové se svolali a v sobotu se představí vysloveně ve svém. „Aby byla ukázka co nejatraktivnější, sehnali jsme jim i staré lyže, protože ty finská armáda za války hojně využívala,“ popsal organizátor.

Charkov 1944

Druhou ukázkou bojů bude situace z března roku 1943, kdy byly v okolí Charkova do zimní ofenzívy poprvé do boje nasazeny jednotky SS v rámci armádního sboru waffen SS. „Zvláštností této ukázky bude to, že situaci bitvy bude znát jen jedna strana, tedy německá, vedoucí útok. Velitelé ruských jednotek si zkusí pružné reakce na změny v bojové situaci,“ popsal další z pořadatelů Jaroslav Balatka.

Bojujících bude přibližně sto a využijí širokou škálu dobové vojenské techniky.

A kolik bude stát vstupné? Pořadatelé nevyberou ani korunu. „Je to akce hlavně pro naši radost, ale samozřejmě zájem veřejnosti nás jen potěší. Pole je veliké, přijďte,“ zve Janoušek.

Akce není sice pevně časově ukotvena, organizátoři ale počítají s tím, že kolem desáté hodiny dopoledne bude již na poli panovat čilý ruch.

Pozor: na místě nebude občerstvení, návštěvníci se musí na tento fakt připravit.

Akce a exponáty

Boje na pomezí Smržovky a Nové Vsi neustanou ani v květnu, na 21. květen muzeum připravuje další akci. Ta by měla být zaměřena hlavně na americkou armádu. Ukázka bude směřována k bojům na západní frontě roku 1944. Účast již přislíbily jednotky představující US Army, waffen SS a britské jednotky. „Možná dojde i na ukázky akcí Arnhem 44 nebo operaci u Calais,“ doplnil Balatka.

Na tuto akci jsou zvány i airsoftové týmy, které pomohou s pořadatelskou službou.

Nadšenci sdružení kolem Muzea obrněné techniky ve Smržovce nejsou ale živi jen ukázkami. Sami pro sebe se sem tam projedou i na tancích. Třeba těsně před koncem roku. Jezdit na tanku v prašanu je podle účastníků skvělým zážitkem.

Majitelé muzea v současné době vyjednávají dovoz tanku americké armády. „Jsou to jednání složitá. Ani ne tak s výměnou, ale s formalitami,“ popsal Janoušek. „Až bude tank doma, budeme informovat,“ doplnil. V současné době pracují v muzeu na zprovoznění britského tanku Comet, který je jednou z našich posledních akvizicí.

Sbírka obrněné techniky začala vznikat v roce 1999 z iniciativy Jaroslava Janouška a Milana Klofáta. V současné době se v expozici nachází na třicet kusů exponátů. Od roku 2004 jsou provozovány tématicky zaměřené akce pro veřejnost, při kterých se návštěvníkům nabízí i možnost svezení v některých exponátech.

Muzeum je pro veřejnost otevřeno každou sobotu a neděli od 9 do 17 hodin.