Už 12. června letošního roku v Tanvaldě slavnostně odhalí sochu Járy Cimrmana v životní velikosti. Finanční prostředky na vznik sochy se mají sejít z příspěvků obcí i jednotlivců.

Do konce ledna se podařilo shromáždit bezmála dvaadvacet tisíc korun.

„Příjemcem peněžitých darů na sochu je město, mělo by se sejít zhruba dvě stě padesát tisíc korun,“ řekl starosta Tanvaldu Petr Polák.

Socha Járy Cimrmana bude stát na balkoně tanvaldského kina Jas. „Za mlhy i za slunce bude dobře viditelná z chodníku i z okna vozu. Navíc by i městské kino mělo být nově pojmenováno Kino Jas Járy Cimrmana,“ sdělila Lída Abrahamová z městské kulturní kanceláře Tanvald.

Jak dosvědčují některé hry Divadla Járy Cimrmana, fiktivní český génius, dramatik, vynálezce i světoběžník je nerozlučně spojen právě s Tanvaldskem, kde po něm už v roce 2006 pojmenovali cyklostezku. „Tanvald je jedním z mála měst, které se objevuje ve hrách Divadla Járy Cimrmana,“ podotkla Lída Abrahamová.

S iniciativou, aby v Tanvaldu stála Cimrmanova socha, přišli sami herci pražského divadla a městu se jejich nápad zalíbil.
Autorem návrhu sochy, jejíž model je k vidění ve vestibulu tanvaldského kina, je jablonecký grafik Petr Šuta.

„Jára Cimrman je postava opředená tajemstvím, proto mě napadlo zasadit jeho podobiznu do mlhy. Navíc je v tom symbolika, protože mlha je v Jizerských horách častým jevem a určitě se s ní setkal i sám Cimrman v Liptákově,“ komentoval své dílo Petr Šuta.

Na sochu může přispět každý, a to buď v kině Jas nebo v infocentru v Krkonošské ulici. Darovat je možné částky ve výši 200, 500, 1000 a 2000 korun. Za darovanou částku každý získá pamětní certifikát a u větších obnosů je také možné na požádání dostat darovací smlouvu.

Město Tanvald počítá s dofinancováním chybějících nákladů, případně i za spoluúčasti pražského divadla.