Z Libereckého kraje je přihlášeno 13 starostů – Jaroslav Zeman – Albrechtice v J. H., Jiří Formánek - Bílý Kostel, Stanislav Doubek – Bozkov, Pavel Černý – Horní Libchava, Josef Kucin – Jiřetín p. B., Václav Honsejk – Křižany, Jaroslav Müller – Nová Ves, Marcela Novotná – Nový Oldřichov, Jiří Vosecký – Okrouhlá, Vladimír Stříbrný – Heřmanice, Jiří Hauzer – Osečná, Jan Mareš – Vlastibořice a Jan Sviták - Prysk.

„Z celkového množství zaslaných nominací máme letos v soutěži 177 nových obcí, to už je za dva ročníky téměř čtyři sta obcí, kde se lidem díky práci starostky či starosty dobře žije. To je velmi příjemná zpráva,“ ohodnotil letošní zájem o soutěž Petr Jaroš, výkonný ředitel pro obchodní rozvoj a strategii Poštovní spořitelny.

Nakonec se do uzávěrky sešlo celkem 212 přihlášek ze všech krajů ČR, samozřejmě kromě Prahy. Mezi přihlášenými mají převahu muži – o titul se letos utká 162 starostů a na pět desítek starostek.

„Všichni nominovaní starostové a starostky jsou ve své práci nadprůměrní, proto musíme nasadit laťku pro hodnocení vysoko a o vítězi budou rozhodovat detaily. Osobně bych si ale přála žít v jakékoliv z nominovaných obcí, ocenění si určitě zaslouží všichni,“ popsala kvalitu došlých nominací Kateřina Bláhová, manažerka projektu Starosta roku z Nadace VIA.

Práci starostů posuzují občané, kteří také zasílali nominace na ocenění, kde popisovali, čím se jejich starosta nejvíce zasloužil o rozvoj místa, kde žijí. Soutěž je ovšem určená pouze pro obce do 2 000 obyvatel. A navíc podmínkou bylo připojit k přihlášce alespoň dvacet podpisů osob trvale nebo přechodně žijících v dané obci.

Nominace teď posoudí odborná hodnotící komise, která je složena ze zástupců veřejné sféry, neziskového sektoru, médií, Nadace VIA, Poštovní spořitelny a mediálního partnera soutěže regionální Deník.

Pět nejlépe hodnocených kandidátů pak komise navštíví přímo v obci. V listopadu pak bude určen vítěz, který na slavnostním předání obdrží titul Starosta roku 2010, finanční prémii ve výši 250 000 Kč pro svou obec a originální Rychtářské právo – žezlo, které kdysi sloužilo jako odznak rychtářské moci.

Soutěž „Poštovní spořitelna Starosta roku“ vyhlašují Poštovní spořitelna a Nadace VIA, mediálním partnerem soutěže je regionální Deník. Další informace jsou dostupné na stránkách nadace VIA nebo Poštovní spořitelny.