Přes 75 tisíc běžců, mezi nimi i mnoho olympioniků, vyběhne ve středu 19. června přesně v jeden okamžik na tratě závodů T-Mobile Olympijského běhu po celé zemi. „Letos si navíc připomínáme kromě 125 let založení Mezinárodního olympijského výboru také 120 let od počátků Českého olympijského výboru,“ doplnil Graclík.

Jablonecká radnice je těsně před dokončením fasády. S opravou se začalo v roce 2016, na přelomu července a srpna má být vše hotovo.
Z jablonecké radnice zmizí lešení. Čeká se jen na neony

Tradice olympijského běhu začala už v roce 1987, kdy první ročník startoval legendární Emil Zátopek. Část startovného jde na podporu činnosti České olympijské nadace, jež umožňuje sportovat dětem, kterým v tom brání nedostatek financí. Loni se podařilo přispět částkou 357 660 korun.

BEDŘICHOV, LOMNICE ČI MILÍŘE

A kde se poběží na Jablonecku? Například v Bedřichově, kde vyběhnou závodníci ze stadionu a mohou se těšit na krásnou trať v příjemném horském prostředí. „Letos pořádáme 5. ročník. Zapojili jsme se, abychom dali rekreačním běžcům z okolí možnost absolvovat nenáročnou kratší trať,“ svěřila se za organizátory Lenka Klinderová. Závod v Bedřichově se od ostatních liší. „Každý náš závodník dostane v cíli speciální medaili, loni to byly sušené višně, letos máme připravené dřevěné medaile, které vyráběly děti ze školy v Janově. Pro závodníky pečeme domácí koláče a k pití dostávají domácí limonády od Kitla z Jablonce,“ dodala Klinderová.

V Lomnici nad Popelkou navázal na dřívější tradici běhu místní TJ Sokol. „Závod organizujeme poprvé za velké podpory města. Díky tomu můžeme mít komfortní zázemí na zrekonstruovaném koupališti,“ řekl organizátor Petr Sádek.

Doba srandě nepřeje, říká Šebelka. Proto napsal knihu plnou humoru.
Doba srandě nepřeje, říká Jan Šebelka z Liberce. Proto napsal knihu plnou humoru

Úplnou novinku v rámci olympijského běhu si připravili v obci Milíře, a to závod v orientačním běhu o třech různých délkách. „Závod organizujeme poprvé, jedním z hlavních důvodů je Mistrovství světa v orientačním běhu v roce 2021, které se uskuteční v našem regionu. Do té doby chceme uspořádat řadu zajímavých akcí pro veřejnost,“ uvedl Jan Picek z realizačního týmu.

V Zásadě obměnili trasu, na závodníky čeká asi třetina asfaltu a zbytek jsou lesní cesty v terénu černostudničního hřebenu. „Pro zásadský Sokol se jedná o druhý ročník. Sám jsem aktivní běžec, a když jsem proto objevil možnost pořádat závody v rámci olympijského dne, tak jsem neváhal,“ vysvětlil Michal Těhník.