Registry se plní značkami, tedy SPZ, aut, která již v řadě případů ani neexistují. Jejich majitelé ale změny nehlásí. Jen ve skladu v Jablonci jich leží 2 129. To jsou čtyři procenta značek z padesáti tisíc vozidel registrovaných na Jablonecku.

„To je dost vysoké procento,“ konstatoval Jan Plíva, vedoucí jabloneckého oddělení dopravně správních agend. Pro některé majitele vozů je to výhoda, mohou odstavit na čas auto mimo silnici, odložit značky do depozita a v uvedenou dobu nemusí platit povinné ručení.

Někdo autem například celou zimu nejezdí a zazimuje jej v prvními mrazy v garáži. Hned zjara si značky zase vyzvedne. „Využil jsem toho po bouračce. Sám jsem se vzpamatovával po nemocnicích přes půl roku a auto stálo na dvoře. Pár tisíc za povinné ručení se nám hodilo,“ vysvětlil důvod odložení značek důchodce Miloslav.

Doba dočasného vyřazení vozidla nesmí přesáhnout dvanáct po sobě jdoucích kalendářních měsíců. „V odůvodněných případech na žádost vlastníka vozidla lze lhůtu prodloužit, nesmí však přesáhnout šest měsíců od uplynutí předešlé doby dočasného vyřazení,“ doplnil Plíva. Kdo si jde vyzvednout značky zpět, musí předložit doklad o pojištění a zabezpečit si platnost technické prohlídky vozidla.

„To říká v kostce zákonná úprava, ale skutečnost je však jiná,“ upozornil Plíva. Sklad registru vozidel jabloneckého Městského úřadu se podle jeho zkušeností ale plní i značkami už neexistujících aut.

Vlastníci a provozovatelé vozidel zapomínají splnit svou povinnost, tedy žádat o prodloužení lhůty dočasného vyřazení, nebo oznámit trvalé vyřazení vozidel, která již fyzicky neexistují. „Nebo která byla rozebrána v rozporu se zákonem o odpadech na náhradní díly,“ řekl úředník.

Dokladování způsobu zániku vozidla v rámci správního řízení pak s odstupem času bývá složité. Na ty, kteří si s nějakým ohlašováním či prodloužením lhůty hlavu nelámou, pamatuje i tabulka s vyčíslením postihů. Pokuta se může vyšplhat až do výše třicet tisíc korun.

V roce 2008 bylo uloženo v depozitu 1 964 registračních značek. V současné době je jich již uloženo 2 129.

Využíváte depozita registračních značek?