Obrazy malované nebo vyšívané, háčkované svetry, oblečky na panenky, šité polštáře, bačkůrky či šály a čepice. To jsou výrobky od padesáti babiček a dědečků, které jsou k vidění od středy v malém sále jabloneckého Eurocentra.

Akce Šikovné ruce našich dědečků a babiček proběhne v rámci devátého ročníku Týdne seniorů. „Na letošní ročník, který začal v úterý v divadle, dorazí i čtyřicítka seniorů z německého Budyšína, kteří se tento týden zúčastní společně se seniory ze Svazu důchodců kulturních akcí,“ řekla Kateřina Hronová, referentka pro kulturu městského úřadu v Jablonci.

Týden seniorů začal v Městském divadle v Jablonci, kde jej slavnostně zahájili za doprovodu Rychnovského tria, dětí z Domu dětí a mládeže Vikýř a základní umělecké školy. „Německé hosty jsme ubytovali v hotelu Rehavital, kde je také navštíví jablonečtí senioři ve středu večer,“ doplnila Kateřina Hronová.

Na čtvrtek mají organizátoři pro naše babičky a dědečky připravený program Několik rad jak bezpečně žít. „Jedná se o besedu se strážníky městské policie o prevenci a bezpečnosti nejen pro seniory,“ vysvětlila Marta Procházková, ředitelka jabloneckého Eurocentra, které je pořadatelem Týdne seniorů.

Následující den, tedy v pátek, je připravená beseda a prezentace sociálních služeb. Na sobotu připadá Celostátní přehlídka harmonikářů, která se koná ve velkém sále Eurocentra. Týden seniorů uzavře komedie Marie Poledňákové Líbáš jako bůh, kterou promítnou v neděli od 15 hodin v kině Junior.

Dále město Jablonec vydává pro seniory a v rámci pro-rodinné politiky leták s informacemi o sociálních službách. Je určen všem, kdo se potřebují zorientovat v široké nabídce sociálních služeb pro seniory.

„Formou otázek a odpovědí jsou v něm vysvětleny základní situace, které mnozí senioři nebo jejich blízcí musí řešit například při péči o vlastní osobu, stravování, pomoc při chodu domácnosti, zprostředkování kontaktu,“ vysvětlila manažerka pro-rodinné politiky Markéta Puzrlová.

Leták obsahuje kromě odpovědí na nejčastější dotazy i vysvětlení základních pojmů, jakými jsou kupříkladu pečovatelská služba, osobní asistence, domovy pro seniory či denní stacionáře. Celé tři strany jsou věnovány aktuálním kontaktům na poskytovatele sociálních služeb.

„Protože je určený především pro seniory, tak jsme tomu přizpůsobili i leták. Vše je velkými písmeny,“ doplnila Puzrlová. K dispozici pak bude v prostorách vnějšího informačního centra v přízemí jablonecké radnice.