Liberecký kraj zde totiž pořádal Veletrh poskytovatelů sociálních služeb.

Cílerm je navázat spolupráci

„Cílem veletrhu je seznámit širokou i odbornou veřejnost s organizacemi poskytujícími sociální služby v našem kraji, navázat spolupráci mezi jednotlivými poskytovateli a také ukázat, že i přes věkové či zdravotní bariéry se lidé mohou aktivně zapojovat do života,“ uvedl Pavel Petráček, pověřený vedením resortu sociálních věcí a menšin.

Bohatý doprovodný program

Součástí veletrhu byl i doprovodný kulturní program, ve kterém vystoupila například i Petra Janů, Dětský pěvecký soubor Vrabčáci z Jablonce nad Nisou a další hosté.

Nejedno oko přítomných návštěvníků však ukáplo slzu při programu, který předvedl pěvecký soubor z Jedličkova ústavu.

Několik postižených náctiletých zde totiž předvedlo svůj um vycházející z hudebního nadání.

„Když spustili Anděla z rozmláceného kostela, tak jsem měla co dělat, abych se nerozbrečela,“ souhlasí Andrea Holsová, která podle svých slov s nadšením zkoukla celý jejich program.

Maluje nohama

S tím, s jakým největším zážitkem z veletrhu odešel, se Libereckému deníku svěřil i Pavel Procházka z Jablonce nad Nisou.

„Viděl jsem poprvé na vlastní oči, jak maluje Petr Šrámek z Domova a centra aktivity v Hodkovicích nad Mohelkou. Znám jeho obrázky malované nohama, vím dokonce, že s nimi absolvoval již několik výstav, a to nejenom u nás, ale i v zahraničí, malovat jsem jej však viděl poprvé a nechápu, jak tohle může dokázat,“ popsal svůj údiv Pavel Procházka.

Libereckého veletrhu se však neúčastnily jen organizace pečující o postižené spoluobčany, ale například i domovy důchodců.

Všichni společně zde nabízeli zájemcům informace o svých službách, ale zároveň i veřejnosti předváděli například výrobky, které jejich klienti vyrábějí a které si mohou koupit. K vidění v Centru Babylon tak byly například keramické výrobky, polštářky, obrázky malované na hedvábí, na sklo a podobně.

První ročník – slušný úspěch

Podle slov Pavla Petráčka měl první ročník Veletrhu poskytovatelů sociálních služeb v Libereckém kraji poměrně velký úspěch.

„Zaznamenali jsme více jak tisícovku návštěvníků, což za úspěch považujeme. Každopádně si myslím, že doprovodný program tak, jak jsme jej připravili, byl velmi dobrým tahem,“ doplnil radní pro sociální záležitost s tím, že zejména Petra Janů byla hlavním lákadlem.

Jak vysvětlil, chtěli právě i díky kulturním vystoupením do Centra Babylon přivést co největší počet nejen potencionálních, ale i stávajících klientů organizací poskytujících sociální služby.

Klienti neznají všechny služby

„Chtěli jsme totiž rozšířit podvědomí o těchto organizacích, aby klienti získali ucelené informace, jakých všech služeb mohou využívat,“ vysvětlil Pavel Petráček s tím, že většina z nich pobírá příspěvek na péči, který je právě prioritně vyplácený za účelem využití různých služeb, které klientům usnadní život.

„Pokud se podaří zorganizovat takovou akci i příští rok, byli bychom moc rádi,“ uzavřel krajský radní.