Nebude chybět prezentace infocenter jak v regionu, tak v sousedním Polsku i Německu, v doprovodném programu se představí místní spolky, řemeslníci a také školy. „Veletrh už tradičně nabídne novinky v cestovním ruchu, nápady na dovolenou, tipy na výlety v tuzemsku i zahraničí,“ řekla Jana Pěnčíková, jednatelka jabloneckého Eurocentra, které veletrh pořádá. Nebude chybět ani prodej regionálních produktů a řemeslné dílny.

PŘEDSTAVÍ SE I POLÁCI

Okresní hospodářská komora, která díky přeshraniční spolupráci přiváží na veletrh polské vystavovatele, vyhlásí na místě vítěze soutěže regionálních výrobků a vybere stánek, který se na veletrhu bude prezentovat nejlépe. „Dále Na Rampě pořádáme seminář z cyklu Tradiční řemesla s rodinnou tradicí. Ten je přístupný každému, kdo má o toto téma zájem,“ vysvětlil za Okresní hospodářskou komoru v Jablonci její šéf Martin Bauer.

Veletrh letos zaplní velký a malý sál, foyer, výstavní pavilon a venkovní areál Eurocentra, Kino Junior, Klub na Rampě, Ekocentrum. O zábavu se postarají místní spolky, kluby nebo také školy. Jako každý rok nebudou chybět studenti Střední školy řemesel a služeb v Jablonci. Jak přiblížil její ředitel Martin Kubáč, studenti z oboru číšníkservírka předvedou svoji barmanskou show.

„Ta bude přímo na hlavním pódiu. Lidé pak koktejly budou moci ochutnat,“ upřesnil Kubáč s tím, že studenti zamíchají šejkry v pátek ve 12 a 14.30 hodin. Kromě barmanské show se bude škola, stejně jako ostatní školy v kraji, na veletrhu prezentovat ve stáncích po oba dva dny. „Naši studenti předvedou také pasířské a zlatnické práce,“ dodal Kubáč.

Hosty veletrhu pro letošní rok jsou Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky, který prozradí, proč je světlo dobrý sluha, ale zlý pán aneb jak si máme svítit zdravě. S cestovatelem Ivanem Burkertem se zase projedete Evropou na velkém kole až do Santiaga de Compostela ve Španělsku.

Veletrh potrvá až do sobotní 18. hodiny a mezi poslední pořady bude patřit promítání v kině Junior 5 + 1 švestek, což je cestovatelský pořad o nevšedních zážitcích svérázných cestovatelů, kteří představí země, domorodce a podivuhodná místa, která na své cestě objevili.