Hned několik stovek běžců se už tuto sobotu chystá zdolávat můstek K 120 v Harrachově při závodě Red Bull 400. Jedním z nich bude i slepý Jan Bauer, kterého identifikujete velmi snadno. Bude mít na sobě jako jediný i oranžovou vestu. Rozhodně však nebude se svým hendikepem zaostávat. Jde totiž o běžce, který má za sebou jako první nevidomý člověk na světě maraton na Velké čínské zdi a odrovnal přitom rovnou dva ze tří traserů. „Je to pro mě zajímavé, protože je to v uvozovkách nejtěžších čtyři sta metrů v životě. Je to něco, co člověk jen tak nezažije, a proto jsem do toho vloni šel," řekl vždy usměvavý člověk.

ZHUBL NA POLOVINU

Život se s ním moc nemazlil. Oslepl teprve ve třiceti letech, i když problémy se zrakem měl už od svých dvaceti. Ani tato tragédie jej však nezlomila a spíše motivovala. Dříve se totiž živil jako kuchař, vážil 160 kilogramů, což je nyní těžko uvěřitelné. Vrhl se na dráhu maséra a s humorem sobě vlastním svou provozovnu pojmenoval U Slepejše.

„Abych mohl svoji práci dělat pořádně, ta kila mi tam prostě překážela. Až tehdy jsem měl tu správnou motivaci a začal se pořádně hýbat a trochu víc přemýšlet nad tím, co jím. Zhubl jsem 80 kilogramů," přiznal.

Vzhledem k tomu, že už z minulého roku ví, do čeho jde, nepodcenil přípravu a do Harrachova vyrazil s předstihem alespoň jednou si tréninkově můstek vyběhnout. „Vloni jsem to totálně podcenil. Vůbec jsem netušil, jak je ten kopec ostrý," zavzpomínal na svou první účast při Red Bull 400 v Harrachově.

LOŇSKÁ ZKUŠENOST

Navíc po krátké průtrži byla trať hodně kluzká a při stoupání vzhůru nevydržely jeho boty, kterým utrhal podrážky. „A to nebyly vůbec levné. Teď už vím, že musím použít boty s hřebíky, případně dobré trailové boty," dodal s úsměvem.

Zároveň zmínil i další specifikum tohoto extrémního závodu. Nebyl totiž sám, kdo si při tomto běhu odřel hrdlo zevnitř. „Stalo se to každému, s kým jsem se o tom v Harrachově bavil. Tím, jak člověk běží ve vysoké tepové frekvenci a doslova lapá po dechu, si hrdlo vysuší tolik, že si ho vzduchem odře. Zažil jsem to pouze dvakrát. Jednou, když jsem se vsadil, že vyhraji patnástistovku a podruhé na harrachovském můstku," řekl Bauer.

Co se týče souhry s traserem, není u tohoto typu závodu zase až tak důležitá, jak to může vypadat. „V kopci se jde na čtyři a leze se většinu času na gorilu. Sladění je mnohem důležitější, když s Martinem běháme maratony a půlmaratony. Já mu musím maximálně věřit a on musí vědět, co všechno jako slepý potřebuji vědět," vysvětlil Bauer.

KAŽDOU VÝZVU PŘIJÍMÁ

Jan Bauer sportuje především pro sebe, ale zároveň chce ukázat lidem, kteří říkají, že něco nejde, že jde opravdu všechno. Důležitá je podle něj hlava. „Je potřeba najít jeden důvod, proč to udělat, než tisíc důvodů, proč ne," zmínil své motto.

Kromě běhu začal jezdit i na kole, na němž se už vydal z Prahy až do nejvýše položeného alpského průsmyku Passo delo Stelvio. Vylezl však i Gerlachovský štít. „Důležité je nezranit se a užít si to. To mám taky v plánu," upozornil Jan Bauer na svůj sobotní cíl. Podpořit jeho i další běžce můžete v Harrachově 13. srpna od 9.30 hodin, kdy začnou kvalifikační rozběhy.