„Od devíti do čtrnácti hodin budou k dispozici naši vybraní členové, kteří zdarma určí všem zájemcům přinesený vzorek," popsal jednatel spolku Antonín Zajíček.

Letošní burza je v pořadí už třicátá druhá a žádná podobná se na Liberecku a Jablonecku nekoná.

Kromě pěkného a poučného podívání nabízí také inspiraci na vkusný a originální dárek. „Ještě se mi nestalo, že bych z takové akce odešla bez nového náramku, prstýnku nebo náhrdelníku. Prostě nemůžu odolat," svěřuje se s úsměvem jedna z věrných návštěvnic.

Jak to bylo

Sbírání minerálů a drahých kamenů má v Jablonci n. N. dlouholetou tradici. V roce 1971 byl založen Minerál klub Jablonec nad Nisou, který vyvíjí činnost až do současné doby. „Mezi námi jsou ještě zakládající členové. Dnes má klub třicet členů, jak studenty, tak důchodce a sdružuje příznivce sbírání minerálů z okresů Jablonec, Liberec, Semily a Česká Lípa," přiblížil Antonín Zajíček.

Předmětem sběratelské činnosti jsou drahé kameny, minerály, horniny a zkameněliny. Členové klubu se zabývají také výrobou šperků z přírodních kamenů. U drahých kamenů se provádí řezání, broušení a leštění.

Specializace

Někteří ze členů se úzce specializují, například Josef Vybíral na horniny, Jaroslav Borna na fosílie, Petr Blahout na výrobu šperků z přírodních kamenů kombinovaných s kůží a Libor Slovák na fotodokumentaci místních lokalit. Mimořádně se specializuje Petr Machek, který výtvarně zhotovuje mozaiky zvané Pietra Dura nebo také florentínská mozaika. Svoje díla představuje na výstavách. Nedávno byl o jeho činnosti vysílán pořad v České televizi a další se připravuje i pro rok 2015.

K činnosti klubu patří návštěvy mineralogických výstav a různých lokalit jak v České republice, tak v zahraničí, třeba v Německu, v Polsku, Maďarsku nebo Maroku. Této činnosti neváhají někteří členové věnovat dovolenou. „Zájezdovou činnost směřujeme hlavně do Německa, do Freibergu a Drážďan, a také do Polska," upřesnil jednatel spolku. Přednášková činnost pomáhá při určování sbírkových kamenů a informuje o lokalitách.

O klubu

Schůzky klubu se konají s měsíční pravidelností, výjimkou je červenec. Koncem srpna se věnujeme přípravě mineralogické výstavy, která se vždy koná počátkem měsíce říjne. Do ní se zapojují všichni členové klubu. První velká jednodenní výstava se konala v roce 1983 na sále restaurace Střelnice v Jablonci. Během let se místo konání několikráte změnilo. V posledních letech se výstavy konají v Gymnáziu U Balvanu.

Samotný Jablonec a okolí jsou bohaté na výskyt záhněd a ametystů. Poslední zmínka o Jablonci n. N. v časopise Minerál je v souvislosti s mimořádným pegmatitem, který zde byl odkryt při budování prodejny Kaufland. V jeho dutinách byly nalezeny krásné záhnědy.

Nejbližším činným kamenolomem je Bezděčín, tam byl v poslední době nalezen i harmotom či zelený fluorit.