Prvoligový fotbal, druholigový hokej, velké množství sportovců reprezentujících naši zemi ve světových i evropských pohárech. V záplavě úspěchů někdy zapomínáme, že Jablonec má pouhých 45 tisíc obyvatel. I tak se můžeme pyšnit mnoha sportovci patřícími nejen k tuzemské, ale i světové špičce.

Ostatně sport se snaží podporovat i místní radnice, která si je jednoho ze svých klenotů dobře vědoma. „Celková výše dotačního programu na celoroční činnosti v oblasti sportu a tělovýchovy pro rok 2016 činí 5,2 milionu korun, dotační program na podporu sportovních akcí disponuje rozpočtem 800 tisíc korun," přiblížil náměstek Pavel Svoboda a dodal: „Do městského dotačního programu se mohou oddíly nebo organizátoři sportovních akcí hlásit vždy od prosince do ledna, jejich žádosti pak vyhodnocuje sportovní komise a doporučuje zastupitelům rozdělení alokované částky mezi jednotlivé žadatele."

JABLONEC JE MĚSTEM SPORTU ZASLÍBENÝM

Podle veřejného průzkumu volnočasových aktivit se zaměřením na sport a kulturu, který si město nechalo zpracovat v listopadu 2015, Jablonečané sportují hodně. Aktivně nejčastěji navštěvují bazén a městskou sportovní halu. Oba tyto sportovní stánky patří do ranku společnosti Sport Jablonec, s.r.o., která je správcem celkem osmi městských sportovišť. Kromě zmiňovaného bazénu a sportovní haly jsou to i atletická hala a stadion na Střelnici, sauna, areál volnočasových aktivit, fotbalový a zimní stadion.

„Přímo společnosti Sport je v městském rozpočtu určený příspěvek 20,5 milionu korun," uvedl jednatel Sport s.r.o., Milan Matura. Na další výdaje v tělovýchově je v rozpočtu rezervováno 6,4 milionu korun na již zmíněné dotace a příspěvky sportovním subjektům.

NOVÁ AKCE UKÁŽE PESTROU SPORTOVNÍ ŠKÁLU

Pestrou nabídku sportovních a volnočasových aktivit, které lze provozovat v Jablonci nad Nisou, představí první ročník akce Jablonecká neděle s podtitulem Mnoho sportů jedno místo. „Oslavy 150. výročí povýšení Jablonce na město jsou dobrou příležitostí ukázat vše, čím se může Jablonec chlubit. Po Křehké kráse, která upozornila na sklo a bižuterii, nabízí Jablonecká neděle možnosti představit jablonecký sport a doufám, že i v tomto případě se podaří vytvořit tradici," řekl primátor města Petr Beitl.

V okolí Městské haly u přehrady se v neděli 4. září se svou nabídkou představí více než dvacet jabloneckých oddílů a klubů, chybět nebude ani bohatý doprovodný program, autogramiády a soutěže pro celé rodiny.

Sportu ostatně fandí i Jablonecká rodina, která patří mezi městské instituce. Už před koncem školního roku se pod jejich vedením naplno rozjel program na podporu pohybových aktivit jabloneckých předškoláků. Jednoduché sportovní úkoly si pro děti společně připravují hráči a trenéři hokejových Vlků ve spolupráci s fotbalovými Čerticemi.