Město Jablonec získalo nemalou peněžní částku, přes šest a půl milionu korun, na projekt Jablonecko jako centrum cestovního ruchu Jizerských hor. Cílem projektu je perfektně zmapovat trasy v Jizerkách nejen pro vozíčkáře, ale také pro maminky s kočárky. Výsledkem bude přehledná brožura s veškerým popisem a vysvětlivky, nové internetové stránky a mapy.

„Budeme aktualizovat stávající trasy pro vozíčkáře, které s veškerým popisem vyznačíme v brožuře. Ta vznikne pravděpodobně v roce 2010,“ uvedla vedoucí jabloneckého Informačního centra Dana Tkáčová s tím, že až na základě vyhodnocení a celkového zmapování budou moci řešit případné odstranění bariér v Jizerských horách.

Součástí projektu za téměř sedm a půl milionu korun není pouze zmapování Jizerských hor, do kterého se zapojí samotní lidé s handicapem, ale také vznik a podpora aktivit Regionálního turistického informačního centra (RTIC), využití památek v produktech a programech a marketingová podpora.

Projekt začal již v srpnu tohoto roku, ale s jeho samotnou realizací začnou až v příštím roce. Tříletý projekt končí v roce 2011. „Vždy vypíšeme výběrová řízení na pozice k projektu určené. Například již nyní jsme potřebovali manažera na pozici RTIC a toho jsme již našli,“ zmínil jablonecký místostarosta Petr Vobořil.

Také potvrdil, že jablonecké infocentrum již nyní zajišťuje služby regionálně. „Je přirozeným koordinátorem informačních center Jizerských hor a supluje neexistující management Jizerských hor,“ řekl Vobořil.

Kromě udání přesných informací z hlediska turistických tras, restaurací nebo ubytování pro vozíčkáře či rodiny s dětmi, upozorní v nových mapách a brožurách na neznámá a zapomenutá místa Jizerských hor.

V současné mapě pro vozíčkáře jsou vyznačeny trasy podle obtížnosti (modrá, zelená a červená) a vytyčeno jich je celkem devět.