Proč jste za ústřední motiv vybral českého lva?

Vyjadřuje naši státnost, tíhnu k němu od pradávna. Lev v mincovním poli vždy odráží dění naší republiky. Je na platidlech, může být i na medaili.

Váže tedy republiku ke vstupu do schengenského prostoru jako symbol?

Správně. Jednoduché provedení hluboké myšlenky. Já totiž nemám rád upovídané mince a medaile.

Jak jste se dostal k zadání této práce?

Nebyla to soutěž. Oslovila mne sama jablonecká mincovna s nabídkou. Žádali si to prý i někteří odběratelé, což mě potěšilo.
Vaši kolegové říkají, že už při telefonování se zadavatelem práce si do notýsku skicujete nápad ještě než hovor ukončíte.
Mám to ve zvyku. První myšlenka je vždycky ta nejlepší. Pak člověk ztratí náboj. I přestože vypracuji další návrhy, v drtivé většině se k tomu prvotnímu nápadu vrátím a dotvořím jej.

Děláte to vždycky?

Téměř. To už je zvyk z doby, kdy jsem učil na škole a musel jsem dlouhé hodiny sedět na různých schůzích. Abych ten čas úplně nezahálel, navykl jsem si kreslit různé skici. Takže bez notýsku od té doby nejdu ani na krok.

Na čem pracujete nyní?

Účastním se soutěže na minci pro Českou národní banku s tématem dosažení severního pólu. Postava Roberta Perry je ohromně zajímavá. Dlouhá léta mu bylo prvenství upíráno. Krásný obličej s vousy v kapuci lemované kožešinou.

Kdy vás uvidíme v Jablonci?

Určitě na vernisáži v Muzeu skla a bižuterie a následně i v Galerii N. Mé práce jsou zastoupeny na společné výstavě Vratislava Karla Nováka.