„Poslední tři týdny probíhá devastace budovy Dolního nádraží v Jablonci. Jak udeřily mrazy, do objektu se dostali bezdomovci a pálí vše, na co přijdou,“ popsal drážní specialista a železniční nadšenec Jindřich Berounský. Podle jeho slov není v moci města s rabováním cokoli udělat.

„Budova je v majetku Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), ta má od naší Společnosti pro obnovu kolejových drah v Jablonci nad Nisou žádost o odprodej budovy. Problém je, že prodeje musí projít i vládou, do té doby bude objekt úplně zničený,“ lituje Berounský. Společnost pro obnovu kolejových drah v Jablonci nad Nisou by v ní ráda zřídila své sídlo s klubovou místností. A mimo jiné velký model kolejiště. 

Podle Berounského je budova unikátní. Podle Berounského je budova unikátní.  „Nádraží je posazené mezi železniční a tramvajovou trať, nic takového nikde v republice není. Jedinečné je i svým zakomponováním do opěrné zdi, byla tu první stáčírna vína v Jablonci,“ vypočítal specialista.

VÝPRAVNÍ BUDOVY ZRUŠILI

V současné době je třeba rozebírána stará budova nádraží na Nové Vsi n. N. „Po dokončené výstavbě nové moderní zastávky jsme bývalou výpravní budovu zrušili. Nebyla využívána a vzhledem k jejímu umístění jsme nenašli žádné další využití. Nepodařilo se nám ji ani pronajmout,“ uvedl pro idnes.cz mluvčí SŽDC Marek Illiaš. K demolici je připravenai nádražní budova ve Velkých Hamrech. Zájem o ni projevila radnice.

„Demolici jsme neschválili. Chceme jednat o odkoupení, nyní záleží na ceně a rozhodnutí vlády o prodeji. Ale logicky – i kdybychom SŽDC za budovu zaplatili byť jednu korunu, oni ušetří milion za demolici,“ míní starosta Velkých Hamrů Jaroslav Najman. Místo má navíc i výborný dosah jak kvůli vlakové, tak tramvajové dopravě. Nedaleko je i další lákadlo – lezecká stěna v Makaku. PRO

ZÁCHRANU UDĚLÁME MAXIMUM

„Kvůli devastaci bezdomovci jsme v jednání s jabloneckým magistrátem. A pro záchranu budovy před demolicí uděláme maximum,“ slíbil za společnost Jindřich Berounský.SŽDC začala s revitalizacemi drážních budov před dvěma lety. Součástí je i mnoho demolic objektů.